Otkako je British Petroleum bio prisiljen priznati neuspjeh posljednjeg pokušaja začepljivanja bušotine u Meksičkom zaljevu, njegove su dionice na londonskoj burzi pale čak 17 posto. Financial times i svjetske agencije navode da je riječ o gubitku tržišne vrijednosti naftnog diva od 23 milijarde dolara, ali i da je od početka istjecanja nafte otprije šest tjedana vrijednost kompanije pala za ukupno 76 milijardi dolara.
Koliko je nafte do sada isteklo iz rupe u morskom dnu, nitko ne zna sa sigurnošću. Procjenjuje se da iscurilo između 2,7 i 5,8 milijuna tona nafte koja počinje prijetiti, osim otprije ugroženima Floridi, Louisiani i Teksasu, obali Meksika te svim karipskim otočnim državama, i državama Mississippi te Alabami. British Petroleum do sada je potrošio skoro milijardu dolara na pokušaje sprečavanja ekološke katastrofe koja je gora čak i od naftom prouzročenog pomora iz 1989. kada je tanker Exxon Valdez doživio havariju na Aljasci.
Priroda i gospodarstvo tog dijela Aljaske ni do danas se nisu uspjeli oporaviti. Da stvar bude gora, predstavnici British Petroleuma upozoravaju da se može dogoditi da bušotina ne bude sanirana sve do kolovoza. Kako zasad ništa ne upućuje na to da postoji ideja o doista djelotvornom načinu zaustavljanja besprimjernog onečišćenja mora naftom, pojavile su se i kalkulacije da bi, s obzirom na brzinu istjecanja nafte te rezerve naftnog nalazišta na tom mjestu, nafta mogla curiti sljedećih sedam godina, ako je se ne zaustavi.
Srce mi se cjepa za dionicama BP-a, ali i nakon mjesec dana nitko nema pojma kako i kada će se zaustaviti curenje nafte, a o posljedicama ovog ekološkog holokausta se još niti ne piše, ovo bi moglo uništiti Atlantik, sav biljni i životinjski svijet, uništiti gospodarstva zemalja koje dohvati a sada se prati koliko je pala dionica BP-a. Rađe pišite o tome kakve će biti posljedice za ljude, biljke i životinje a ne koliko su pale dionice.