menadžerski ugovori

Smijenjeni, a imaju iste plaće, službene aute, plaćaju im stanove

'30. 09. 2008., Osijek - Vladimir Sisljagic i Josip Skoric na sjednici Gradskog vijeca. Photo: Davor Javorovic/Vecernji list'
Foto: 'Davor Javorovic/Vecernji list'
1/4
25.04.2012.
u 12:00

Primjer bivšega šefa Hrvatskih cesta Josipa Škorića dodatno pojačava argumente za mogući zaključak da između smjene s čela državne tvrtke i dobitka na lotu i nema neke velike razlike

To što bivši šef Hrvatskih autocesta Stjepko Boban uživa u Toyotinu terencu na račun tvrtke iz koje je otišao i uzeo oko 350.000 kuna otpremnine, a bivši šef Janafa Ante Markov za 17.000 kuna mjesečno sjedi kod kuće i ništa ne radi svjedoči o velikoj inovativnosti ljudi koji su sastavljali menadžerske ugovore za čelnike hrvatskih javnih poduzeća.

Nema žurbe...

Primjer bivšega šefa Hrvatskih cesta Josipa Škorića dodatno pojačava argumente za mogući zaključak da između smjene s čela državne tvrtke i dobitka na lotu i nema neke velike razlike. Kako su nam jučer objasnili u HC-u, Škoriću je nakon smjene počeo teći rok od šest mjeseci u kojemu može odlučiti hoće li prihvatiti drugo radno mjesto u skladu sa svojim kvalifikacijama i iskustvom ili će ipak napustiti državno poduzeće. Tijekom tih šest mjeseci – to se podrazumijeva – uživat će materijalni status kakav je uživao i dok je bio šef HC-ove uprave. To konkretno znači da će primati plaću kakvu je primao te da će mu HC i dalje pokrivati troškove službenoga mobitela.

Usto, Osječanin Škorić i dalje će o trošku toga državnog poduzeća stanovati u Zagrebu. HC će mu plaćati stanarinu i režije sve dok on ne donese odluku o svome daljnjem statusu. Ne svidi li mu se mjesto koje će mu ponuditi nova uprava, može se okrenuti i otići. U tome slučaju ostat će bez spomenutih beneficija, ali će, za utjehu, u džep spremiti otpremninu od 12 plaća, što je oko 200.000 kuna neto.

Zanimljiv je i slučaj bivšeg šefa uprave tvrtke Plinacro Jerka Jelića Balte. Njegova otpremnina nakon smjene iznosila je 18 plaća (oko 300.000 kuna), ali neće biti u prilici prepustiti se lagodnom životu jer je odmah preuzeo novu dužnost, na čelu uprave Inina poduzeća Crosco. Moglo bi se reći da je to, prema iznosu, nogometni transfer s čela jednog državnog poduzeća na čelo tvrtke kćeri drugoga poduzeća u kojem država drži vlasnički udjel.

Također 18 plaća otpremnine uzeo je Darko Vuletić i otišao iz Hrvatskih šuma, kojima je bio na čelu, ali zasad, koliko se zna, nije našao angažman na nekoj drugoj javnoj poziciji.

Begović ostao

S druge strane, dobili smo informacije kako će bivši šef HEP-a Leo Begović ostati u toj tvrtki, kao i Zlatko Rogožar, dojučerašnji predsjednik uprave Hrvatskih željeznica, u svojoj, skidajući s njih teret isplate ugovorenih otpremnina. Rogožar je u slučaju odlaska mogao \"dignuti\" oko 170.000 kuna otpremnine, dok u HEP-u ne otkrivaju na koliko je potpisao Begović. Njegov prethodnik Ivan Mravak imao je pravo na otpremninu od milijun kuna.

Iz Hrvatske pošte jučer nismo primili odgovor o planovima još aktualnog šefa uprave Roberta Jukića, koji će biti smijenjen na skorašnjoj sjednici Skupštine Hrvatske pošte.

Najveći junak \"prijelaznog roka\" u državnim poduzećima svakako je Jadranko Husarić, koji se proslavio tvrdnjom da nakon smjene s čela Hrvatskih voda neće uzeti ni lipe otpremnine.

Jučer smo to provjerili i doznali da je Husarić – u zadnje vrijeme najpoznatiji po safariju u Namibiji – doista bio od riječi.

\"G. Husarić od 1. ožujka obavlja poslove stručnog savjetnika generalnog direktora za razvojne projekte uređenja ulaznog profila rijeke Save kroz Zagreb, a sa 1. kolovoza odlazi u starosnu mirovinu\", odgovorili su nam na upit iz Hrvatskih voda.

Komentara 6

LA
larala
13:25 25.04.2012.

sve se kao mijenja al na gore za narod, bolje za podobnike.... no, unatoc svemu vladajuca stranka ce i dalje imati podršku vecine hrvata po istraživanjima raznih agencija

ZA
zato
14:00 25.04.2012.

Nisu svi jednaki ni kad kao nezaposleni sjede kod kuće.

OS
osica
15:10 25.04.2012.

bez komentara - moram se sabrati. Je li moguće da u ovoj oplačkanoj državi, netko ima takve nezaslužene privilegije u državnoj tvrtki , nema rezultata - ali ima privilegija. ? Saživjela je izreka i u Hrvatskoj - \" Država to \" Država to sam ja\" koju često nailazimo u komentarima o stanju demokracije i prava u nekim državama Trećeg svijeta\"

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije