Da u svakom zlu ima nešto dobra, poslovica je čija se istinitost ovih dana pokazuje i u gospodarstvu. Zbog situacije s Grčkom i niza drugih makroekonomskih razloga euro je od početka godine oslabio u odnosu na američki dolar. Iako na prvi pogled to zvuči zabrinjavajuće za gospodarstvo eurozone, ali i za gospodarstva zemalja koja su u vanjskoj trgovini naslonjena na euro poput Hrvatske, situacija je malo složenija. Naime, europski proizvodi koji se izvoze na treća tržišta i čija se cijena obračunava u eurima postali su cjenovno povoljniji u odnosu na proizvode američkih konkurenata. Vidi se to i po izvještajima o dobitima kompanija za drugi ovogodišnji kvartal u kojemu velike europske tvrtke mahom objavljuju rast dobiti.
Thales obara rekorde
Francuski proizvođač vojne opreme Thales objavio je dobit tolike razine da su dionice te kompanije dosegnule rekordnu vrijednost na burzama. S druge strane, američke su tvrtke u problemima. Budući da je američki dolar u posljednjih 12 mjeseci narastao 18 posto u odnosu na euro, sve više kupaca okreće se proizvodima europskog podrijetla koji su im sada znatno jeftiniji. Pad potražnje donio je sa sobom, naravno, i pad dobiti pa se procjenjuje da će američke tvrtke iz sustava burzovnog indeksa Standards&Poors kumulativno zabilježiti pad dobiti od 2,2 posto.
Još je jedan bitan razlog zbog kojeg su poslovni rezultati europskih kompanija bolji u odnosu na njihove američke konkurente. Riječ je o činjenici da se europsko gospodarstvo budi i potpuno oporavlja od recesije koja je harala proteklih nekoliko godina. Tomu je najviše pridonijela Njemačka sa svojim gospodarstvom koje je danas najjače i najstabilnije gospodarstvo Europe. Upravo je Njemačka i najbolje iskoristila odnos eura i dolara.
Globalne trzavice
– Nijemci imaju proizvod i distribucijske kanale. Sa svojim su proizvodima nastupili na američkom tržištu i znatno promijenili svoj udjel u tom dijelu svijeta – kaže ekonomist dr. Ljubo Jurčić. Iako sadašnja situacija ne odgovara američkim izvoznicima, vrlo je vjerojatno da će se ovaj trend nastaviti i da će dolar i dalje zadržati svoju vrijednosnu poziciju u odnosu na euro.
– U svemu je važno imati na umu da SAD ne vodi računa samo o ekonomiji, već i o geopolitici. Bitna je ta geoekonomska komponenta kojom Washington drži svoj primat. Naime, SAD je danas i bit će još dugo najsigurnija zemlja na svijetu. Kada dođe do velikih trzavica na globalnoj razini, kapital se seli u SAD bez obzira na to koliko dolar bio jak ili slab u odnosu na euro ili bilo koju drugu valutu svijeta. Njemačka je efikasnija zemlja, ali nije toliko sigurna. S druge strane, gospodarstvo SAD-a zasnovano je na nešto drugačijim temeljima od ostatka svijeta. Amerikanci rade na razvoju proizvoda i tehnologija čiju proizvodnju prepuštaju Aziji ili Europi i tu se neće puno mijenjati – kaže dr. Jurčić.
>> Pao tečaj eura i cijene dionica na azijskim i europskim burzama