Francuski Société Générale napušta hrvatsko tržište! Svoju hrvatsku podružnicu, Splitsku banku upravo su prodali OTP-u, a od „pravomoćnosti“ transakcije dijeli ih samo odobrenje regulatora. Nova banka koja će nastati spajanjem, a gotovo sigurno će to biti ojačani OTP, bit će četvrta banka po imovini na hrvatskom tržištu, s 10 posto udjela.
Na pitanje o glasinama o prodaji OTP-u, još uvijek aktualni predsjednik uprave Splitske banke Yves Lallemand, prije točno dva mjeseca u intervjuu nam je rekao:
- Čuo sam takve glasine i razne druge priče o preuzimanju. Glasine su samo glasine i na njih nemamo komentara. SG nije identificirao Splitsku banku kao imovinu raspoloživu za prodaju, za razliku od drugih banaka koje su to učinile za neke podružnice.
Danas je evidentno da je ta njegova izjava bila taktička – jer se imovina upisana u knjige kao raspoloživa za prodaju drukčije tretira i ima drukčiju vrijednost za potencijalnog kupca. Tada se još govorilo i o zanimanju Francuza za Zagrebačku banku, mada ona ustvari nije ni bila ponuđena na prodaju, što se i iskristaliziralo na nedavnom danu investitora UniCredita kad je potvrđeno da im je u strategiji za sljedeće dvije godine središnja i istočna Europa i dalje strateški važno tržište. Ostaje nepoznanica, ako su istinite informacije o dubinskom snimanju Société Généralea u Zagrebačkoj banci, zašto su bez prave namjere prodaje dopustili konkurenciji detaljan uvid u svoje poslovanje.
Što se tiče strategije OTP-a u Hrvatskoj, na primjeru Bance Popolare Croatije mogao se vidjeti njihov „modus operandi“ kod preuzimanja. Premda nam to danas nisu potvrdili, najvjerojatniji je scenarij potpuno pripajanje uz gašenje starog brenda i otpuštanje viška zaposlenika čije se funkcije preklapaju. Financijski bi transakcija trebala biti završena do ljeta 2017., a cjelokupna „integracija“ – izraz kojim su se poslužili u priopćenju, a potvrđuje tezu o načinu preuzimanja, do ljeta 2018.
- Središnja i istočna Europa regija je u kojoj Societe Generale prepoznaje potencijal za daljnji rast. Strategija banke u regiji je koncentrirati svoju prisutnost na tržištima gdje se može pozicionirati među vodećim bankama s odgovarajućim opsegom poslovanja, kako bi značajno pridonijela regionalnim prihodima. Societe Generale i dalje će tražiti prilike za konsolidaciju u središnjoj i istočnoj Europi – poručili su iz francuske matice te dodali da će transakcija imati negativan učinak u iznosu od 240 milijuna eura na prihode grupe u posljednjem kvartalu 2016., ali će nakon zaključenja generirati pozitivan učinak na financijske pokazatelje.
Politički gledano, ova je kupoprodaja potvrda da za fluktuaciju kapitala u Hrvatskoj nema prepreka. Sklopljena je u trenutku dok trvenja s Mađarskom oko upravljanja Inom još traju nesmiljenom snagom. Tu smo se kao mlađa članica EU pokazali politički zrelijima od susjedne Slovenije koja se „rukama i nogama“ bori protiv povećanja udjela hrvatskog osiguravatelja Croatia osiguranja u svojim tvrtkama.
>> 27 hrvatskih banaka u 9 mjeseci ostvarilo 4,96 milijardi kuna prije poreza
Nikad nije do kraja razjašnjena uloga OTP banke u aferi Podravka. Banka koja je pod vrlo sumnjivim okolnostima sudjelovala u toj aferi ne izgleda baš kao pogodan stožer oko koje će se formirati jaka hrvatska banka. Prije će to biti novi slučaj Hernady. Tko će biti novi Sanader u Hrvatskoj? Plenković za sada u takvim transakcijama svakako nije.