Istraživanje Svjetske zdravstvene organizacije i američkog Državnog instituta za rakpokazalo je da pušenje svjetsku ekonomiju stoji više od bilijun dolara. Godišnje će do 2030. godine umrijeti osam milijuna ljudi od posljedica te štetne navike.
Do sada je taj broj iznosio šest milijuna. U svijetu danas ima 1,1 milijarda pušača, odnosno svaki je peti stanovnik planete Zemlje stariji od 15 godina – pušač, pokazalo je to istraživanje. Više je od 80 posto pušača iz zemalja s niskim i srednjim prihodima.
Zanimljivi su i podaci o potencijalnim prihodima za nacionalne ekonomije od oporezivanja duhana. Kada bi svaka zemlja povećala porez na cigarete i odredila da on iznosi 0,80 dolara po kutiji, godišnji bi se prihod povećao za 140 milijardi dolara. Ali to bi rezultiralo i smanjenjem broja pušača za oko 66 milijuna. Ističe se i kako brojne zemlje ne ulažu dovoljno sredstava ubranih oporezivanjem cigareta u financiranje kampanja protiv pušenja. Kaže se i kako je duhan najveći globalni uzrok smrtnosti na koji se može utjecati i da bi politika smanjenja upotrebe duhana mogla imati iznimno velike pozitivne rezultate.
U regulativi je duhanskih proizvoda najdalje otišla Australija, namjerava je slijediti više država među kojima i nama susjedna Slovenija. To je, međutim, povuklo i reakciju zemalja poput Kube, Indonezije, Hondurasa i Dominikanske Republike.
>>Kako su njemački kafići preživjeli zabranu pušenja?
>>Još nemamo zakona o stravičnim slikama, no duhanci već pripremaju svoje potrošače
najviše pušača je siromašno, kaže u tekstu. A u istom tekstu ne piše, najviše ovisnika o kokainu je bogato. Kad već etiketiramo, ne