Teva, vlasnica Plive, vodeća je svjetska farmaceutska kompanija koja u portfelju ima više od 1000 molekula za proizvodnju širokog raspona generičkih proizvoda i aktivna je u 36 zemalja. Dipankar Bhattacharjee, predsjednik i glavni izvršni direktor generičkog poslovanja Teve u Europi, govori o značenju i izazovima generičke industrije.
Koji su glavni izazovi?
– Neravnoteža između sve starijeg stanovništva i sve izra- ženijih zahtjeva za pružanjem bolje zdravstvene skrbi s jedne strane te proračunskih ograničenja s druge izazov su održivosti sustava zdravstvene skrbi. Do 2025. više od 20% Europljana bit će starije od 65 godina, od kojih je 80% pogođeno sve većom prevalencijom kroničnih bolesti. Također primjećujemo promjenu u smislu da neke kratkotrajne bolesti s kobnim ishodom, poput onkoloških bolesti, uz nova učinkovita terapeutska rješenja postaju kronične bolesti i zahtijevaju dugotrajno i skupo liječenje. Zdravstveni su sustavi pogođeni i gospodarskom krizom pa su neke zemlje donijele niz mjera smanjenja troškova kako bi smanjile ukupnu javnu potrošnju lijekova (primjerice kontinuirana smanjenja cijena, štednja kroz sve veću uporabu generičkih i biosličnih lijekova, stroži zahtjevi u ocjeni tehnologije u zdravstvenom sustavu te ograničavanje pristupa nekim terapijama). Teva Europe procjenjuje da europskom proračunu za zdravstvo svake godine uštedi oko 8 milijardi eura tako što osigurava troškovno učinkovite terapije.
Hrvatska u toj industriji ima i dodatne prepreke?
– Hrvatska ima dobre temelje, no svakako bi trebalo poraditi na izrazito dugim danima naplate i stabilnosti regulatornog okvira. Na taj bismo način i mi mogli bolje planirati i zadovoljiti sve potrebe. Mislim da ovdje ima potencijala za daljnji rast jer se kod nekih proizvoda primjećuju nelogičnosti, s relativno visokim udjelom inovativnih lijekova, iako su generički već dulje vrijeme dostupni na tržištu.
Velika pozornost Teve usmjerena je na lijekove s dodanom vrijednošću?
– Ti lijekovi pružaju vjerodostojnu i pravovremenu mogućnost dostavljanja inovativnih rješenja pacijentima po fer cijeni za zdravstvene sustave, pritom prepoznajući ulaganja industrije u istraživanje i razvoj. Uz poticanje konkurencije, lijekovi s dodanom vrijednošću također će poboljšati isplativost i učinkovitost zdravstvenog sustava u smislu poboljšanja ishoda, manjeg broja pogrešaka u primjeni lijekova ili u poboljšanju suradnje pacijenata. Neki od tih proizvoda razvijaju se u našem istraživačkom centru u Zagrebu.
Često postoji otpor prema generičkim lijekovima. Je li to opravdano?
Bolesnicima, liječnicima i odgovornim zdravstvenim sustavima potrebni su i generički i inovativni proizvodi. Za nas ovdje nema dileme, treba povećati udio generičkih proizvoda tamo gdje je to moguće kako bi se osigurala održivost zdravstvenih sustava i nastavak inovacija. •
>> I dalje nas koče birokracija i loš stav prema ulagačima