Špekulacije?

Svoje parcele uz Krašograd šefovi Kraša iznenada darovali – tvrtki

Krašev ekopark u Bratini
Foto: Davor Višnjić/PIXSELL
21.05.2014.
u 21:00

Čelnici tvornice slatkiša 2006. godine kupovali zemljište u Bratini pokraj Pi sarovine, a riješili ga se u ožujku i travnju 2014.

Ogromno poljoprivredno zemljište uz ekopark Krašograd u mjestu Bratini u Općini Pisarovini koje su sadašnji i bivši čelnici Kraša kupovali kao privatne osobe još 2006 godine jer je tada Kraš kupovao ondje zemljište za svoj Krašograd, u ožujku i travnju darovali su – Krašu. Večernji list u posjedu je izvadaka iz zemljišnih knjiga iz kojih se vidi da je utjecajna Kraševa sedmorka u ožujku i travnju s Krašem sklapala ugovore o darovanju nekretnina i to zemljište prebacila u vlasništvo tvornice.

Vidošević još vlasnik

Šefovi Kraša (njih osmero), predvođeni tadašnjim predsjednikom uprave Nadanom Vidoševićem, kupili su ukupno oko 1,5 milijuna kvadrata poljoprivrednog zemljišta u Bratini, na mjestu gdje je 2010. godine sagrađen Krašograd, vjerojatno se nadajući da će uz tu dodanu vrijednost s vremenom na tom zemljištu zaraditi. Jedini koji je i dalje vlasnik, i to najmanje 200.000 kvadrata, jest Nadan Vidošević koji tim zemljištem ne smije raspolagati jer mu je Županijski sud u Zagrebu zbog procesa koji su protiv njega pokrenuti na te parcele stavio privremenu mjeru zabrane otuđenja ili opterećenja nekretnina.

Ostali su ili izravno zemljište darovali Krašu ili su ga najprije prebacili na Maricu Vidaković koja ga je zatim darovala tom konditoru. Redom je riječ o Darku Radišiću, članu uprave Kraša, Tomislavu Joviću, članu Nadzornog odbora, sada pokojnom Darku Penđeru (njegovo zemljište darovala je supruga), zatim Jadranki Ivčić, zamjenici predsjednika NO-a Kraša, Zlatanu Lisici, članu uprave, te njegovoj supruzi Danijeli Lisici. Kada smo u Krašu upitali zašto su čelnici darovali to zemljište, dobili smo odgovor da su to učinili “kako bi se izbjegle bilo kakve neutemeljene negativne konotacije vezane uz njegovu kupnju u javnosti. Kupoprodajna cijena zemljišta, kako Kraševa, tako i privatnog bila je ista, a darovanu zemlju Kraš će staviti u gospodarsku funkciju”.

Marica Vidaković, prokuristica Kraša i stvarna vladarica tvornice, uvjerava nas da ni u primisli nije imala bilo kakvu špekulativnu zaradu na tom zemljištu.

– Verdispar je po deset puta većoj cijeni od Kraša nakon samo godinu dana u Pisarovini kupio zemljište. Dakle, da je menadžment Kraša htio, mogao je njima prodati parcele. Ali nismo. Da smo htjeli špekulirati, imali smo osam godina, a nismo učinili ništa – uvjerava M. Vidaković.

Ona je parcele uz Krašograd kupovala preko supruga, a nakon njegove ih je smrti naslijedila. Na pitanje zašto ih je uopće kupovala odgovara protupitanjem “zašto ne” te dodaje da je u to vrijeme bilo isplativo ulagati u nekretnine, odnosno u nešto što će imati trajnu vrijednost.

Nudili svim zaposlenicima

– Svim radnicima Kraša bilo je nuđeno da tamo kupe zemljište – poručila je M. Vidaković, ali ostaje činjenica da su ga kupili samo čelnici.

Podsjetimo, Jutarnji je list 2013. godine otkrio da su Kraševi čelnici i privatni vlasnici zemljišta uz tada planirani Krašograd, a teza je bila da nije moralno da se vodeći ljude tvrtke pokušaji obogatiti na zemljištu koristeći planove i informacije tvornice o gradnji na tom području. Kada se nekretnina daruje, onaj tko je dobije po zakonu mora platiti porez na promet nekretnina. Dakle, Kraš je od njihova darovanja imao i trošak.

>> Svjetski pohod hrvatske čokolade - Kraš osvaja Bliski istok, Zvečevo ide na zapad

Ključne riječi

Komentara 1

CH
chupakabra
12:16 22.05.2014.

he,he,he:-) To se zove društveno odgovorno poslovanje uz moralnu podršku remetinečkih organa

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije