analiza

Telekomunikacije u regiji oporavit će se tek 2012.

mobiteli telefoniranje
VL
07.09.2011.
u 21:37

Fiksna i mobilna telefonija i dalje pate zbog pada osobne i javne potrošnje; te bi prihode trebao nadoknaditi rast prometa mobilnog i fiksnog širokopojasnog interneta, smartphonea i plaćene televizije

Telekomunikacijski sektor regije još se nije oporavio i neće se stabilizirati prije sljedeće godine, zaključuju analitičari Erste Groupa, koji su napravili presjek sektorskog poslovanja drugog tromjesečja 2011. u središnjoj i istočnoj Europi.

Slab glasovni promet

Ubrzan pad prihoda u tom je razdoblju imala većina telekomunikacijskih tvrtki u regiji; Telefónica O2 CR, Telekom Austria, TPSA i Magyar Telekom. Niska osobna i javna potrošnja uzrok su slabih operativnih rezultata, no situacija je ipak nešto bolja nego u prethodnom razdoblju. Glavni su problem sektora mali prihodi od glasovnog prometa fiksne i mobilne telefonije, koje tvrtke namjeravaju nadoknaditi rastom usluga mobilnog i fiksnog širokopojasnog interneta, smartphone uređaja i plaćene televizije.

– Očekujemo da će rezultati u drugoj polovici 2011. biti bolji od onih u prvoj polovici godine zahvaljujući sezonskom učinku i rastu podatkovnih mobilnih usluga te ICT segmentu – najavljuje Vera Sutedja, analitičarka Erste Groupa za telekomunikacijski sektor u središnjoj i istočnoj Europi.

Zasad korporativni klijenti ponovno pregovaraju s telekompanijama o ugovorima i pokušavaju sniziti komunikacijske troškove. Usto, česti su i prelasci s fiksne telefonije na mobilnu, migracije prema VoIP uslugama, a niže su i tarife za pakete usluga, naknade za završavanje poziva i roaming.

Prihodi od glasovnih usluga u fiksnoj i mobilnoj telefoniji, koje predstavljaju oko 53,9% usluga telekomunikacijskih tvrtki u EU 25, ove bi godine trebali pasti 4,31%, na 152,2 milijarde eura.

Prema izvješću Europske komisije, cijene u mobilnoj telefoniji 2010. bile su 30 do 40% niže od onih u 2006. Istodobno, cijene u fiksnim mrežama u istom su razdoblju smanjene tek 4% za domaće pozive te 18% za lokalne.

Rast osobne i javne potrošnje i stabilizaciju prihoda analitičari očekuju u 2012. godini, a gospodarski oporavak u regiji temeljit će se, kažu, na vanjskoj trgovini. Tijekom 2011. i 2012. operateri u Mađarskoj, Hrvatskoj i Češkoj suočit će se, međutim, sa znatnim smanjenjem naknada na promet među pojedinim mrežama. Kad su posrijedi preporuke za kupnju dionica telekompanija, za analitičare Erstea primat ima Turk Telekom, za Telekom Slovenije dali su preporuku „akumulirati“, za Magyar Telekom spustili su je na „držati“, dok dionice Telekoma Austrije, smatraju, treba „prodati“. Poboljšali su preporuku Turkcella sa „smanjiti” na „držati“, Telefonica O2 CR i T-Hrvatski telekom zadržali su status „držati“, a TPSA „smanjiti“.

Slaba konkurencija

Za Turk Telekom analitičari vjeruju da nudi najsnažnije operativne rezultate u usporedbi s ostalim telekomunikacijskim tvrtkama, a pomaže im i slaba konkurencija u fiksnoj mreži u Turskoj, uvjetovana lošom infrastrukturom. Smatraju i da trenutačna cijena dionice T-HT-a već odražava potencijalno smanjenje prihoda od roaminga zbog pristupanja Hrvatske EU, pa bi je trebalo “držati”. Zaduženost kućanstava i lokalne samouprave u francima utjecala je na preporuku za Magyar Telekom jer se ne očekuje jači oporavak osobne i javne potrošnje.

Ključne riječi

Komentara 6

MI
mikistjep
22:13 07.09.2011.

Ah nedaj Bože da jadni direktori raznih telekoma budu morali prodati zlatne felge na Mercedesima i voziti obične kromirane felge. Užas, jadni telekomi. Gore od njih posluju jeino još banke.

US
U sridu
22:36 07.09.2011.

regija? a koja je to drzava?

DU
Deleted user
12:18 08.09.2011.

ako su oni u krizi ja sam novi papa cijene su im bogovske a usluga nikakva al dere musa jarca

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije