Sve tužbe na temelju kolektivne presude u slučaju franak moraju se podnijeti najkasnije do 14. lipnja 2023. godine, jer će svaka tužba koja se podnese nakon toga roka biti kasno podnesena, i obeštećenje neće biti moguće uslijed zastare potraživanja.
Oni koji još nisu tužili mogu tražiti sav preplaćeni tečaj i pripadajuće zatezne kamate, dok više ne mogu tražiti preplaćene kamate jer su taj dio tužbenog zahtijeva morali podnijeti najkasnije do 13. lipnja 2019., pojasnili su u Udruzi Franak primjenu objedinjenog pravnog shvaćanja o zastarama koje je Vrhovni sud RH objavio jučer.
- Pravnim shvaćanjem koje je doneseno 31. siječnja 2022. Vrhovni sud je utvrdio: Ako je ništetnost ugovornih odredaba ustanovljena već u postupku kolektivne zaštite potrošača, tada zastarni rok počinje teći od dana pravomoćnosti sudske odluke kojom je utvrđena ništetnost u postupku kolektivne zaštite potrošača, neovisno od (naknadnog) utvrđenja ništetnosti sadržajno istovjetnih ugovornih odredbi kredita u CHF odnosno kredita u kunama s valutnom klauzulom u CHF u svakom pojedinom slučaju, a povodom individualnih parnica potrošača u kojoj se oni pozivaju na pravne učinke presude donesene u postupku kolektivne zaštite. Zaključak se odnosi na pravne posljedice tužbe za zaštitu kolektivnih interesa potrošača za kredite u CHF, odnosno kredite u kunama s valutnom klauzulom u CHF - podsjećaju u Udruzi Franak na pravno shvaćanje Vrhovnog suda te dodaju da su već i prije pozivali sve potencijalne tužitelje da tuže na vrijeme, s pretpostavkom da će im inače kamatni dio biti u zastari.
Izuzetak je jedino Sberbank, za koju nisu u zastari niti kamate, niti tečaj, jer je po oba pitanja kolektivna presuda za tu banku pravomoćna od 14. lipnja 2018. godine.
- Pritom napominjemo da će vjerojatno novi tuženik umjesto Sberbank biti njezin pravni sljednik Hrvatska poštanska banka koja je kupila tu banku, osim ako se ne formira neka nova banka u vlasništvu HPB-a kao banke majke pa će onda tuženik biti ta nova banka kao pravni sljednik Sberbank - pojašnjavaju i nove okolnosti nastale zbog zbivanja oko Sberbanke.
Napominju i kako se može zaključiti da se kolektivna presuda odnosi samo na osuđene banke i kredite u švicarskim francima, a to znači da tužbe za preplaćene kamate iz euro i kunskih kredita nisu u zastari.
- Mi nismo zadovoljni takvom odlukom VSRH jer smo očekivali da se kao početak tijeka zastare računa individualna pravomoćna presuda. Pozivamo sve potrošače s nekonvertiranim, bilo otplaćenim, bilo neotplaćenim CHF kreditima da odmah bez odgode pokrenu sudske postupke za utvrđenje ništetnosti valutne klauzule CHF i isplatu razlike tečaja i pripadajućih zateznih kamata, uz napomenu da i dalje potrošači mogu tražiti ponajprije deklaratornu ništetnost cijelog CHF ugovora, o čemu će VSRH također uskoro donijeti pravno shvaćanje. Predsjednik VSRH najavio je da će se o ništetnosti CHF ugovora odlučiti do Uskrsa ove godine pa vjerujemo da će se to ostvariti - kažu u UF-u.
Naglašavaju da na tužbe imaju pravo i potrošači s kreditima koji su konvertirani prije zakonske konverzije, a to znači da se pojam konvertirani krediti na njih ne odnosi. I dalje, svim potrošačima s konvertiranim kreditima savjetuju da pričekaju odluku Suda EU po predmetu C-567/20 pa tek nakon toga podignu tužbe, ako to još nisu učinili.
- Pozivamo također i sve korisnike kunskih i euro kredita, kako fizičke, tako i pravne osobe, da tuže banke ako su ugovorili kredite prije 2013. godine s promjenjivom kamatnom stopom koja je kasnije rasla odlukama banaka.
Pravne osobe s CHF kreditima svakako imaju pravo na tužbe za preplaćene kamate, i na njih se zastara potraživanja na temelju kolektivne presude ne odnosi - poručuju iz UF-a.
Hvala na info,tako da možemo krenuti u masovne tužbe protiv banaka.