Iako je položaj žena u poduzetništvu i na tržištu rada još nepovoljan u odnosu na muške kolege, posljednjih godina trendovi su uvelike promijenjeni. Dok je 2008. bilo samo 18 posto žena poduzetnica, 2013. ih je bilo 25 posto.
Na okruglom stolu “Žene poduzetnice“, koji je u sklopu projekta Poslovni uzlet organizirao Poslovni dnevnik, iz usta žena moglo se čuti da se i dalje osjećaju diskriminiranima u odnosu na muškarce, no njihovi su najveći problemi ipak oni koje imaju svi poduzetnici – administrativne barijere i financiranje.
– Baš pripremamo strategiju ženskog poduzetništva do 2020. u kojoj će naglasak biti na većem uključivanju žena u biznis – rekao je ministar poduzetništva i obrta Gordan Maras.
– Tvrtke u kojima su žene vlasnice rastu brže od onih gdje žene nisu uključene u vođenje. Osim toga, podaci Europske unije pokazuju da se žene samozapošljavaju tri puta češće nego muškarci. O tome treba voditi računa, jer bi poticanje samozapošljavanja žena u Hrvatskoj moglo dovesti do 20.000 novih radnih mjesta, a to nije malo – poručio je ministar Maras.
– Žene su spremne i na rizike i na preuzimanje inicijative, no potrebno je jačanje svijesti o ženama u poduzetništvu, bolja logistika, bolje razumijevanje u obitelji te fleksibilnije financiranje – zaključila je Maja Pokrovac iz HUP-a, a s njom su se složile i ostale sudionice okruglog stola među kojima su bile Andreja Turčin iz PBZ-a, Višnja Ljubičić, pravobraniteljica za ravnopravnost spolova, Darija Ivandić-Vidović iz Croatia osiguranja te poduzetnice Đurđica Marković, Maša Smokrović i Sanja Opačak.
Nakon što je Maras otkrio, da muževi prepisuju na žene tvrtke kako bi dobili poticaje!