Iz Hrvatske je u posljednjih deset godina otišlo najmanje 9,7 milijardi kuna izvoza prema zemljama koje se kvalificiraju kao ‘porezni rajevi’. Podaci su to koje je moguće iščitati iz statistike o robnoj razmjeni od 2006. do 2015. godine, a znače da je prema zemljama koje zarađuju na skrivanju novca otišlo gotovo oko milijardu kuna svake godine. Samo na porezu na dobit država je izgubila oko dvije milijarde kuna zbog takvog odljeva novca, a u svijetu se računa da su proračuni država oštećeni za više od 250 milijardi eura svake godine, što je novac od kojeg bi hrvatska država mogla živjeti 15 godina a da ne ubere nijednu kunu poreza i doprinosa.
Države izgube 250 mlrd. eura
Upravo je ta mogućnost izbjegavanja plaćanja poreza koju porezne oaze nude povod za dosad najveću inicijativu svjetskih ekonomista za ukidanje poreznih utočišta. Nobelovac Angus Deaton i francuski ekonomist Thomas Piketty pridružili su se grupi koju čini više od 300 ekonomista iz cijelog svijeta koji tvrde da nema ekonomske opravdanosti za postojanje poreznih oaza.
– Države koje na svojem teritoriju skrivaju novac dopuštajući osnivanje tvrtki koje ne posluju uništavaju globalnu ekonomiju – stoji u pismu ekonomista okupljenih u inicijativu Oxfam koji objašnjavaju da oaze onemogućuju države da prikupljaju poreze ravnomjerno. Pismo su aktualizirali pozivajući se i na aferu Panama Papers.
Britanski premijer David Cameron u četvrtak organizira sastanak na vrhu na kojem će svjetski čelnici raspravljati o borbi protiv utaje novca i korupcije. Inicijativa s više od 300 ekonomista, među kojima su i Olivier Blanchard, bivši glavni ekonomist MMF-a, te Jeffrey Sachs, ravnatelj sa sveučilišta Columbia, traži da se na tom sastanku otvori i tema poreznih rajeva.
Ukinuti porez na dobit
Na svijetu postoji oko 60 država koje ulagačima jamče sigurnost novca, apsolutnu diskreciju i nepostojanje ili iznimno niske poreze. Države su to u kojima posluje na tisuće banaka, a procjenjuje se da se u njima skriva oko 20.000 milijardi eura novca svjetskih bogataša. Ekonomisti u SAD-u izračunali su da svaki Amerikanac plati oko 1200 dolara veći godišnji porez zbog izvoza novca u porezne oaze, a velik dio ekonomista zagovara tezu da treba potpuno ukinuti porez na dobit jer odlaskom tvrtki u porezne oaze proračuni država gube puno više novca nego što dobiju ubiranjem poreza na dobit. Izračun pokazuje da porez na dobit u Velikoj Britaniji uz poreznu stopu od 20 posto donosi samo osam posto ukupnog državnog proračuna, a navodno država izgubi oko 110 milijardi funti godišnje samo na izvozu kapitala u zemlje u kojima tog poreza nema.
>> Marićeva porezna reforma ovisi o političkom stavu Milana Bandića
Pa zasto su porezi i nameta tako veliki? Sto nebi smanjili poreze ili ih mozda i ukinuli i za uzvrat novac bi ostajao u zemljama porekla i drzava i tamosnje banke bi imale sav novac na raspolaganju. Jos ako bi dale normalne kamate i ulagacke programe ljudi nebi nosili novac vani u porezne oaze. Ovako sve drzave gledaju kako ce dati sto veci porez a posle se cude sto novac odlazi vani. Skinite poreze, obezbedite protok novca i dajte dobre kamate i bice resen problem.