U institucijama EU upravo se odvija zanimljiv i dosad neviđen presedan; preispituje se angažman bivšeg predsjednika Europske komisije Josea Manuela Barrosa u američkoj investicijskoj banci Goldman Sachs.
Aktualni je predsjednik EK Jean Claude Juncker pokrenuo istragu koja bi trebala utvrditi krši li njegov prethodnik prihvaćanjem “novog poslovnog izazova” i svime što on podrazumijeva zakone EU ili je “samo” prihvatio nemoralnu ponudu.
Ovaj potez dijelom je i rezultat pritiska europske pučke pravobraniteljice Emily O’Reilly koja je još prije tjedan dana zatražila da se EK očituje o novonastaloj situaciji. Nakon što je gotovo 140 tisuća ljudi potpisalo online peticiju koju je pokrenulo osoblje EU, pravobraniteljica je priupitala komisiju kani li dati upute svom glavnom pregovaraču za Brexit Michelu Barnieru o tome kako bi trebao reagirati zatraži li bivši šef konkakt s njim.
Upravo su poznavanje EU i njezinih institucija (a logično, i umreženost s bitnim ljudima) ključna referenca zbog koje je Goldman Sachs prije dva mjeseca dao Barrosu savjetničku poziciju, jer je imenovan savjetnikom i direktorom međunarodne podružnice bez izvršnih ovlasti.
– Potez g. Barrosa izazvao je zabrinutost u izazovnim vremenima za EU, posebno kad je posrijedi povjerenje građana u njezine institucije. To je pitanje od velikog javnog interesa i mora biti riješeno na otvoren i sveobuhvatan način – napisala je E. O’Reilly u pismu Junckeru na koje joj je pristigao odgovor da je Barrosova nova pozicija u skladu s kodeksom ponašanja EK koji regulira i ponašanje bivših dužnosnika te da sukoba interesa – nema.
No, O’Reillica je na to problematizirala primjerenost samog kodeksa jer smatra kako nije dovoljna činjenica da nije prekršeno nijedno pravilo, nego treba provjeriti i jesu li poštovane etičke obveze i duh pravila EU. A prema pravilima EU, bivši dužnosnici u razdoblju od 18 mjeseci nakon prestanka dužnosti u EK moraju obavijestiti bivšeg poslodavca o nakani zapošljavanja kako bi prošli provjeru sukoba interesa.
Kako prenosi Business Insider, Juncker je sad i službeno zatražio od Barrosa da razjasni svoju ulogu u Goldman Sachsu, a neovisna komisija od bivših visokih dužnosnika EU, uključujući suce i članove parlamenta, razmotrit će slučaj.
Juncker, prema informacijama upućenih, nema dobro mišljenje o tome što se Barroso uopće prihvatio posla u tvrtki koja u Europi ima lošu reputaciju i smatraju je suodgovornom za globalnu krizu. No, Barroso navodno uvjerava da će postupati s integritetom i diskrecijom, dok EK poručuje da će ga primati kao i bilo kojeg drugog lobista, a ne bivšeg šefa. Ostaje pitanje hoće li to biti dovoljno da se zadovolje i pravo i pravda?
>> 'Najgori udarac koji je mogao zadati Europi': Bivši predsjednik EK odlazi u Goldman Sachs
Fašistički eurokrati u Bruxellesu su od samog početka postojanja EU bili i ostali u sprezi/službi banaka i krupnog kapitala. Za 'građane' ostaju ropski rad, plaćanje poreza, zbrinjavanje muslimanskih migranata i pušenje priča o 'europskim vrijednostima'. Sve ostalo je već povijest...