S buntom zdjelica u rukama Štefan Sevšek iz Baranje obilazi grmove malina. U zdjelicu stane 250 grama voća, a svaku malinu mora pažljivo otrgnuti i složiti.
– Osjetljive su, ne mogu podnositi vrućinu pa ih se odmah mora odnijeti na hladno – opisuje nam 70-godišnji Štefan dok puni zdjelice.
Godina je rodna, nabere samo dopodne stotinjak kutijica. Supruga je Ana, smješka se, malo brža pa mu pomogne popodne, kada se vrati s osječke tržnice. Četrdeset kilograma svježeg voća čekalo je, tako, u srijedu kupce na njihovom štandu na glavnoj osječkoj tržnici.
– Ubrane, mogu stajati najviše jednu noć prije prodaje – dodaje Štefan.
Zasadili su oko 600 stabljika prije tri godine, na imanju od tek jednog jutra u Tvrđavici nadomak Osijeka. Petnaest su godina već vlasnici OPG-a, a Štefan je maline zasadio za zanimaciju u mirovini.
Ništa se ne prska pesticidima
– Da sam znao koliko će posla biti, ne bih se u to upuštao – šali se on. Orezuje mladice čak tri puta u proljeće, a sama je berba “pipkav” posao.
Cijela investicija stajala ga je samo 6000 kuna, s tim da navodnjava svaku stabljiku “kap na kap”. Isplatio ju je, preračunato, već za – pola sezone. – Zaradili smo lani oko 9000 kuna, ove ćemo najmanje 10.000. Vrijedno je truda – računa naš sugovornik. Maline su kratka trajanja pa “drže” i cijenu.
– Po 40 kuna smo prodavali kilogram u početku sezone, a najniža cijena bit će 26 kuna – navodi Štefan.
“Špica” je sezone u lipnju i srpnju, a već u kolovozu odlaze na odmor. Ništa ne prskaju jer je Štefan prebolio karcinom pa im u vrtu raste isključivo zdravo, voće i povrće netretirano pesticidima. Dobar urod on pripisuje navodnjavanju bez kojega, uvjeren je, nema roda.
U Mađarsku smo izvezli 4 kg
Prema podacima Hrvatskog zavoda za statistiku lani smo izvezli približno 283 tone malina, vrijedne 922.060 eura, što je znatan porast u odnosu na 2014., kada je ta brojka iznosila 76 tona.
Hrvatske maline najviše jedu Francuzi, a najmanje smo ih plasirali u najbliže nam susjedstvo – u Mađarsku su izvezena tek četiri kilograma za 26 eura, a u Sloveniju 41 kilogram.
Paralelno, uvezli smo 152 tone toga voća, samog ili u kombinaciji, u vrijednosti 608.207 eura, najviše iz BiH i Poljske, a ni kilograma, zanimljivo je, iz vodeće Srbije. Bilo je i gore – tek dvije tone malina izvezli smo 2011., a uvezli smo čak 208 tona.
Pazi ove "nešt ti para". Sve su ideje i poslovi počeli od malih stvari, iz garaže od dva reda rajčica i 100 tulipana. Ovaj će čovjek iduće godine imati 18 000 kn, a za deset 90 000 kn dobiti i 2-3 zaposlena. Gdje će te vi biti tada? Na kavi s prijateljima raspravljati o tome kako je društvo i sve oko vas krivo za vašu nesreću. Pljuc.