Unatoč povećanoj konkurenciji na zajedničkom tržištu, hrvatske građevinske tvrtke ne očekuje ništa loše ulaskom naše zemlje u EU, slažu se gotovo svi građevinski stručnjaci, piše Poslovni dnevnik.
Zdenko Karakaš, predsjednik Udruge poslodavaca graditeljstva, kaže da će se, kao i cijelo društvo, i građevinska industrija morati prilagoditi novim uvjetima zajedničkog tržišta.
Skup rad, manjak kapitala
– Veliko tržište daje mnogo mogućnosti ako si konkurentan. Hrvatski građevinari konkurentni su kvalitetom radova i sposobnošću građenja. Naš je nedostatak visoka cijena rada, previsoka u odnosu na zemlje kojima konkuriramo za dobivanje poslova, kao i nedostatak kapitala, te podrška banaka i garancije koje su obvezne u takvim poslovima. Prijeti nam veća opasnost od dolaska stranih građevinskih tvrtki koje imaju kapital, referencije i koje u suradnji s jeftinijom radnom snagom iz drugih zemalja mogu uništiti naše građevinarstvo. Zato pri raspisivanju javnih natječaja država treba voditi računa da se i uz strane kredite propisuju uvjeti koje ispunjavaju naše tvrtke jer te će kredite otplaćivati građani ove države – kaže Karakaš.
Da domaći građevinari ne trebaju strahovati od EU, slaže se i Rudolf Rom, direktor Sektora graditeljstva HGK.
– Ulaskom u Uniju otvorit će se tržište, no nisam uvjeren da će strane tvrtke nahrupiti u Hrvatsku ili da će domaći građevinari nešto veliko napraviti u EU. Mislim da će se problemi domaće građevinske industrije prije svega rješavati u Hrvatskoj – smatra Rom.
Pravni okvir
U Stipić grupi, jednoj od stabilnijih domaćih građevinskih tvrtki, očekuju da će ulazak u EU barem urediti pravni okvir.
– Problem hrvatske građevinske operative nije u tehnologiji ili znanju, već u mogućnosti financiranja i povjerenju investitora – kaže Sven Müller, član uprave Stipić grupe. Dodaje da će nam se, ako lokalno ne udružimo snage, organizacijski, operativno i financijski nametnuti velike austrijske i njemačke kompanije, kao što se dogodilo u Sloveniji.
– EU moramo dočekati konkurentniji, s moderno uređenim tvrtkama i poslovanjem – zaključuje Müller.
biti ce jasna pravila kao sad, graditi ce se a nece se prodati, kakve glupe zakljucke, bolje bi bilo da vi se pobrinete za nekakvu produkciju da mozemo nesto vani prodavati a ne nekave glupe zakone i regulative koje nemaju veze sa problemima u ovoj zemlji