Likvidnost u sustavu i dalje je visoka, a dodatno je i podržana deviznim intervencijama središnje banke. Posljednja je intervencija donijela novih 757 milijuna kuna na tržište, a posljedice su se vidjele i na aukciji trezorskih zapisa Ministarstva financija i obratnoj repo aukciji HNB-a.
Posljednjih je tjedana značajno smanjen iznos plasmana na obratnim repo aukcijama, pa je na posljednjoj aukciji plasirano gotovo zanemarivih 24,5 milijuna kuna. S obzirom na likvidnost, bilo je i ponuda za nižu kamatnu stopu, što očekivano središnja banka nije prihvatila zadržavajući obratnu repo stopu na razini od 3,5 posto. Na prošlotjednoj aukciji trezorskih zapisa plasiran je 2,4 puta veći iznos trezorskih zapisa od planiranog uz još izraženiju potražnju investitora.
Zbog takve potražnje kamatne stope na trezorske zapise ostale su nepromijenjene. Odraz likvidnosti nalazi se u kamatnim stopama na novčanom tržištu. Naime, najkraći rokovi dospijeća zabilježili su pad kamatne stope na najniže razine od ožujka, ispod razine od 1,5 posto. S druge strane, oprez tržišta prema ljetnim mjesecima odražava se u dugoročnijim kamatnim stopama koje se drže razine iznad 4 posto (tromjesečni ZIBOR na razini oko 4,4 posto).
S obzirom na to da ovaj tjedan počinje novo razdoblje obvezne pričuve, sve će se kamatne stope sigurno naći na razinama oko i iznad obratne repo stope, a prilazimo i sredini lipnja, kad počinje rasti potražnja za novcem zbog turističke potrošnje.
Prinosi kod trezorskih zapisa nisu mijenjani. Jednogodišnji se prinos već nekoliko tjedana zadržava na razini od 4,0 posto, što zadržava iznad i dugoročnije kunske prinose. Prinos na tromjesečne zapise na razini je od 3,0 posto.