Državni je inspektorat lani zatvorio 2000 turističkih i ugostiteljskih objekata, a ove bi ih godine moglo biti i više jer inspektori imaju veće ovlasti. Jedan od razloga za zatvaranje je rad na crno. Upućeni se nadaju da će ove sezone broj zaposlenih u turizmu premašiti 50-ak tisuća jer očekuju da će se smanjiti rad na crno. Prijašnjih je godina na crno radilo 20 do 30 tisuća radnika.
Zavod za zapošljavanje došao je do podatka da će turisti donijeti kruh i za 17 tisuća sezonaca iz unutrašnjosti RH i susjednih država jer je potražnja za radnicima veća nego što je interes za konobarenje po Jadranu.
Duška Lončar, tajnica sindikata, kaže da je ranije sezonsko zapošljavanje počinjalo već u svibnju, a njezini podaci pokazuju da je do početka lipnja broj zaposlenih sezonaca 20 do 40 posto niži nego prijašnjih godina.
Tvrtke su odlučile maksimalno angažirati stalno zaposlene, kaže Lončar, i zato što je zanimanje za rad u sezoni malo. Skromne plaće i naporan rad dva su glavna razloga što nezaposleni bježe od pomoćnih poslova u turizmu koji znači i do 15 sati dnevnog rada za dvije do tri tisuće kuna mjesečno. Osim kondicije i jakih živaca, svi koji dolaze u kontakt s gostima morali bi govoriti dva strana jezika. U potragu za sezoncima uključile su se i privatne agencije za zapošljavanje te internatski portali.
Iako prijedlog Vladine strategije kaže da RH ne smije biti država konobara i jeftine radne snage, već visokoobrazovanih ljudi koji mogu i najjačima uzeti posao, najviše se traže upravo sobarice, konobari, pomoćni radnici, kuhari, čistačice. Slijede prodavači, pomoćnici konobara, recepcionari i poslužitelji...
Plaće koje se nude
Sobarice
2000
Konobari
2000 - 6000
Recepcionari
3000 - 4000
Kuhari
3000 - 20.000
Poslužitelji
2000 - 3000
Turistički vodiči
3000 - 6000