TRŽIŠTE NOVCA

Utjecaj povećane potražnje za kunama

22.08.2006.
u 14:15

Pretprošlog je tjedna počelo novo razdoblje izdvajanja i održavanja obvezne pričuve koje uobičajeno rezultira porastom kamatnih stopa na novčanom tržištu, uobičajeno malo iznad razine obratne repo stope HNB-a, nepromijenjenoj na razini od 3,5%.

Istodobno, na obali smo bilježili vrhunac turističke sezone, koji redovito povećava potražnju za gotovim novcem. To je ove godine ponovno rezultiralo visokom razinom gotova novca u optjecaju, a potvrđena je razina od oko dvije milijarde kuna iznad prošlogodišnjih razina u istom razdoblju. Iako je kunska likvidnost visoka, takva se potražnja posebno iskazala za posljednjega "produljenog" vikenda, kad je i na novčanom tržištu zabilježena veća potražnja banaka za kunama. Jedna je od posljedica bila i povećan plasman dodatne likvidnosti u sustavu kroz obratne repo aukcije.

Prošlotjedna je aukcija rezultirala iznosom od gotovo dvije milijarde kuna, što je najviše od sredine svibnja. U međuvremenu su devizne intervencije HNB-a donijele dovoljno likvidnosti u sustav da se ne ponavljaju prošlogodišnji plasmani na tim aukcijama većim od četiri milijarde kuna. Uz nešto više kamatne stope kod najkraćih rokova međubankarskih depozita od 3,8%, dugoročnije kamatne stope bilježe veću stabilnost uz tromjesečni ZIBOR na razini od 4,4%.

U svjetlu malog dospijeća trezorskih zapisa Ministarstva financija u sljedeća dva tjedna te uspješnih prethodnih dviju aukcija, ali i solidnu likvidnost državnih financija, sljedeća je aukcija trezorskih zapisa tek potkraj kolovoza. Posljednje razine prinosa odrazile su nešto veću potražnju za kunama pa su prinosi na tromjesečne i šestomjesečne zapise povećani na 3,35% i 3,70%, a na jednogodišnje su zapise zadržani na razini od 4,0%.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije