Kako se povoljnija likvidnost održala na domaćem tržištu, prošlog je tjedna poraslo zanimanje za aukciju trezorskih zapisa Ministarstva financija. Interes je pojačan i zato što je nova aukcija najavljena tek za tri tjedna, a u međuvremenu dospijeva određeni iznos zapisa (250 milijuna kuna).
Odgađanje sljedeće aukcije trezorskih zapisa može se objasniti s nekoliko razloga. Glavni je čimbenik ipak najavljeno novo izdanje državnih kunskih obveznica u prvoj polovici veljače. Velik interes za upis trezorskih zapisa donio je i povoljnije uvjete zaduživanja države s obzirom na to da su prinosi na trezorske zapise pali po 5 baznih bodova uzduž krivulje prinosa (odnosno 10 u tromjesečnih zapisa).
Stoga nova razina prinosa iznosi 3,4 % na tromjesečne zapise, 3,6 % na šestomjesečne zapise i 3,85 % na jednogodišnje zapise. Spremnost države na upis takve količine zapisa donijela je i blago povećanje kamatnih stopa na tržištu zato što država ima i potrebu za određenom količinom deviza potkraj siječnja radi otplate obveza prema Londonskom i Pariškom klubu, što može rezultirati i manjom sterilizacijom kuna na tržištu.
Likvidnost ipak na tržištu nije bitnije narušena jer postoje manji viškovi likvidnosti iznad potreba održavanja obvezne pričuve, a manji su iznosi i na prekonoćnim depozitima u HNB-u.
Kamatne stope kod najkraćih rokova dospijeća depozita na novčanom tržištu ponovno su se blago vratile, ali i ostale ispod, prema razini obratne repo stope, i dalje nepromijenjenoj na 3,5 %. Na prošlotjednoj obratnoj repo aukciji plasiran je za 200 milijuna kuna veći iznos zapisa, ali i dalje na umjerenoj razini od 1,1 milijarde kuna.