Na domaćem je tržištu likvidnost bila vrlo visoka, što je posljedica operacija središnje banke na tržištu u proteklom razdoblju. Naime, posljednjom je deviznom intervencijom, i najvećom ove godine, na tržište plasirano 1,27 milijardi kuna dodatne kunske likvidnosti.
Snažnom kreacijom novca deviznim intervencijama, kroz koje je ove godine središnja banka plasirala 4,2 milijarde kuna u sustav, kunska je likvidnost održavana uglavnom na visokoj razini te je likvidnost bitnije narušena tek potkraj travnja i početkom svibnja, kad su dugoročnije kamatne stope podignute na više razine i sada se kreću iznad 4 posto.
Na taj se način odražava oprez banaka pred ljetne mjesece, kad je pritisak na kunsku likvidnost najveći, a očekuje se značajan odljev novca s računa zbog podizanja količine gotovine u optjecaju tijekom turističke sezone. Obratne repo aukcije HNB-a zasad su znatno ispod prošlogodišnjih razina. Naime, tijekom prošlogodišnjeg srpnja prosječan je plasman na obratnim repo aukcijama iznosio oko 2,8 milijardi kuna, a sustav je u ovaj mjesec ušao sa samo 15 milijuna kuna. Kratkoročne kamatne stope ponovno su pale ispod 2% u razdoblju prije novog izdvajanja i održavanja obvezne pričuve, ali i novog izdanja državne obveznice u iznosu od 2,5 milijarde kuna.
Prošloga je tjedna održana i aukcija trezorskih zapisa Ministarstva financija, na kojoj je ponovno plasiran značajan iznos novih trezorskih zapisa, ovaj put uza značajan udio nebankovnog sektora u novom izdanju. Prinosi se nisu bitnije mijenjali i odražavaju stanje na novčanom tržištu (4,0% na jednogodišnje zapise).