Prijenos poslovanja

Vječni vlasnici ugrožavaju 57 tisuća radnika

ivan topčić
Foto: Jurica Galoić/Pixsell
17.12.2015.
u 14:14

Tvrtke su se osnivale 1990-ih, došlo vrijeme za nove vlasnike

Ako su 1990-e bile godine osnivanja poduzeća, sada slijede godine transfera poslovanja kako bi tvrtke opstale i uspješno se razvijale i nakon što njihovi osnivači odluče umiroviti se ili baviti nekim drugim djelatnostima. EU se tim osjetljivim pitanjem odavno bavi i razvio je sustav pomoći osnivačima tvrtki koji prijeđu dobnu granicu od 55 godine da počnu pripremati prijenos poslovanja bilo na nasljednike ili na nove vlasnike. Samo je 33 posto poduzeća uspješno u prijenosu poslovanja na nove vlasnike.

Rizičnih 5300 tvrtki

Kako se čulo na jučerašnjoj konferenciji, koju su o toj temi organizirali CEPOR i Deloitte Hrvatska, HUP, PBZ i Ministarstvo poduzetništva, u EU godišnje oko 450 tisuća malih i srednjih tvrtki s dva milijuna zaposlenih provodi prijenos poslovanja, od čega se u prosjeku u 150 tisuća ne postupa adekvatno i ugrožava 600 tisuća radnika.

U Hrvatskoj, pokazalo je prvo istraživanje Business Transfer Barometar, trenutačno ima 31% tvrtki, odnosno njih 16.590 čiji vlasnici imaju više od 55 godina i koji bi trebali početi planirati prijenos poslovanja. Ukupno je u njima zaposleno 179 tisuća radnika, 16% svih zaposlenih u hrvatskim poduzećima, a ostvaruju i 19% svih prihoda u poduzećima. No, CEPOR je, s obzirom na dob vlasnika i podcjenjujući stav prema business transferu, utvrdio da rizičnu skupinu u Hrvatskoj čini 5300 tvrtki s 57 tisuća radnika.

Istraživanje je pokazalo da su u Hrvatskoj vlasnici stariji od 55 godina, u 92% slučajeva i osnovali tvrtku, a u 88% slučajeva i sami upravljaju. Iako ih 97% ima djecu, većina ne uključuje obitelj u posao – to ih čini tek 38 posto.

Zabrinjava podatak da četvrtina ovih vlasnika tvrtki uopće ne razmišlja o promjeni svojih uloga. Među onima koji se bave time, tek 6% ih razmatra mogućnost prodaje. No, 60% ih vjeruje da će posao nastaviti netko iz obitelji.

Kako primjećuje direktorica CEPOR-a Mirela Alpeza, opciju da vodstvo preuzme netko od zaposlenika izvan obitelji, a poznaje biznis, što je za poslovanje često najbolje rješenje, razmatra tek 19 posto naših vlasnika tvrtki. Slab interes za to rješenje, smatra Alpeza, neće se popraviti dok se država ne počne poduzetnicima davati i potpore za kupnju postojećih poduzeća.

Ima i onih koji misle

Ilija Tokić, koji je s bratom stvorio najveći hrvatski prodajni lanac autodijelova Tokić d.o.o., najavljuje da kreće odmah iza Nove godine s transferom poslovanja, u suradnji s Deloitteom. Cilj je da za tri godine Tokić d.o.o. postane dioničko društvo, otkriva Tokić, te objašnjava kako su djeca u njegovoj obitelji još premlada pa je već zaposlio tim od desetak stručnjaka koji se educira za daljnji razvoj. Imao je, kaže i “nemoralne ponude” da proda tvrtku čiji će prihod ove godini premašiti 400 milijuna kuna, no on želi da tvrtka opstane i zato priprema transfer, nakon kojega će ostati u Nadzornom odboru. 

– Dugo se bavim tim pitanjem i, što idem dalje, sve je više nepoznanica – priznaje Ivan Topčić, vlasnik TIM Kabela, s kojim je u poslovanje uključena supruga i dvoje od četvero djece. Zato je, smatra, važno naći mentore, čemu u Hrvatskoj nismo skloni.

Đurđica Zagorec s navršenih 55 godina već je obavila business transfer. Posao u tvrtki Biovitalis, koju je pokrenula 1991. i koja zapošljava 10 radnika, prepustila je jednoj od svoje dvije kćeri. Druga, kaže, nije imala interes, a prijenos je trajao gotovo pet godina.

>> Idete u mirovinu? Naučite lako i pravilno prenijeti poslovanje na druge

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije