financije

Za novo slabljenje eura nije kriva Grčka, nego kriza u Španjolskoj

tečaj,euro,grafikon
VL
04.06.2012.
u 20:49

Domaće valutno tržište zasad se stabiliziralo nakon prošlotjedne intervencije HNB-a, ali analitičari su nesigurni u kojem će smjeru tečaj ići.

Euro je pao na 1,237 dolara, što je najniža ovogodišnja razina prema američkom dolaru, a europska valuta u tjedan je dana izgubila tri posto i prema japanskom jenu. Najnoviji pad nije toliko vezan uz Grčku koliko uz Španjolsku za koju se vjeruje da je na korak do odluke da zatraži financijsku pomoć europskog stabilizacijskog fonda. Španjolska mjesečno gubi 60 do 70 milijardi eura domaće štednje, a dobar dio tog novca odlazi u druge valute. Amerika je opet sigurno utočište za investitore, pa su se prinosi američkih desetogodišnjih obveznica spustili na 1,44 posto, povijesno najniže od kraja 19. stoljeća. Njemačke su obveznice pale na 1,17 posto, dok se cijena španjolskog desetogodišnjeg duga približava rizičnoj granici od sedam posto.

– Nakon što je Švicarska fiksirala franak, za vrijeme rizičnih situacija dolar je zadržao status sigurnog utočišta. Na kretanje tečaja utječu i potezi monetarnih vlasti, Europska je središnja banka plasirala više likvidnost od FED-a. I to utječe na tečaj – komentira Hrvoje Stojić, analitičar Hypo banke. Dobra je strana slabljenja eura to što im izvoz postaje konkurentniji.

Domaće valutno tržište zasad se stabiliziralo nakon prošlotjedne intervencije HNB-a, ali analitičari su nesigurni u kojem će smjeru tečaj ići, jer se, kažu u PBZ-u, očekuje novo izdanje obveznica na domaćem tržištu koje donosi određen pritisak na dolje, dok kriza eurozone i recesija stvaraju potražnju za eurima. Zagrebačka burza bilježi minuse, a smanjuje se i depozitna baza banaka. U prva četiri mjeseca 2012. depoziti banaka pali su za 1,7 milijardi kuna, građani nisu povlačili već povećavali štednju, ali tvrtke su smanjivale svoju depozitnu bazu. Zadržala se dominacija eura, a domaći štediše nisu mijenjali portfelje.

– Mali su ulagači skeptični prema svakoj vrsti investicije – ističe Stribor Erega, financijski savjetnik. U zadnje vrijeme često se s njim konzultiraju zbog ulaganja u zlato i plemenite metale, ali za male vrijednosti takvo se čuvanje kapitala gotovo i ne isplati.

– Ja bih preporučio zadržavanje polovice štednje u eurima, a ostatak u drugim valutama – dodaje Erega.

Ključne riječi

Komentara 18

UK
Ugo Kajvez
21:11 04.06.2012.

I započeo je grčki scenarij u hrvatskoj ...........

CC
Chicago Chicago
21:29 04.06.2012.

@Ugo Kajvez Nisu Njemci krivi sto Grci i Spanjolci vole Dolce&Gabbana, Gucci,.....i slicne perverzije. Njemci samo hoce svoju lovu natrag.

UK
Ugo Kajvez
21:10 04.06.2012.

Gluposti, za pad eura je kriva sama EU, tj njemačka koja je uništila grčku, španjolsku itd, kroz monetarnu politiku svojih fin. institucija i ugurala te zemlje u krizu .............. pohlepni njemački imperializam ......... tko još to nije shvatio osjetit će, tad se nemojte plakati kad će zaboliti jer ste bili na referendumu ...............

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije