Skorašnji Energy market forum bio je povod za razgovor s Tinom Jakaša, direktoricom HEP Opskrbe i sudionicom panel diskusije pod nazivom "Domaće tržište struje: nakon liberalizacije- konvergencija"? Našu smo sugovornicu pitali može li se postići benefit za krajnjeg potrošača kroz regulativne intervencije. Također, zanimalo nas je jesu li kupci postali svjesniji zakonitosti otvorenog tržišta energije, te predstoji li nam manje ili više konkurencije na domaćem tržištu.
"Tržište električne energije u RH u potpunosti je otvoreno 1. srpnja 2008., kada su ispunjeni svi zakonski preduvjeti za njegovo funkcioniranje. Broj tvrtki koje nude električnu energiju od otvaranja tržišta do danas kontinuirano raste i trenutno u Hrvatskoj djeluju dvadeset dva opskrbljivača. Tržište je stoga zasićeno brojnim marketinškim akcijama, a zbog lošijih rezultata prodaje neki opskrbljivači pribjegavaju lažnom predstavljanju. Stoga kupci, pogotovo u kategoriji kućanstvo, ne reagiraju više kao prije mijenjajući opskrbljivača bez provjere, a što je vidljivo iz kretanja tržišnih udjela posljednjih pet mjeseci", naglašava Jakaša.
Koliko su na poslovanje HEP-a utjecali alternativni opskrbljivači energijom?
Opskrbljivači koji su fokusirani na segment većeg broja kupaca s manjom prosječnom godišnjom potrošnjom suočavaju s povećanim troškovima prodaje, a što im stvara financijske gubitke. Slične probleme s profitabilnošću imaju i opskrbljivači koji energiju nude ispod tržišnih cijena, a sve kako bi pridobili ponekog kupca. Stoga se nameće pitanje dugoročne financijske opstojnosti alternativnih opskrbljivača, što će ih vjerojatno usmjeriti na udruživanje ili pronalazak strateškog partnera. Kao što znamo, neki su već pokrenuli procese pronalaska strateških partnera radi stabiliziranja financijskog poslovanja. I na tržištu Slovenije vidljiv je sličan trend- tamo su u tijeku procesi spajanja opskrbljivača nakon odobrenja agencije za tržišno natjecanje.
Za razumijevanje stanja na tržištu treba znati da se struktura cijene električne energije značajno promijenila na način da se povećava udio regulirane i skuplje električne energije iz obnovljivih izvora, a tržišni udio, koji je predmet konkurencije, se smanjuje, čime se smanjuje prostor za djelovanje konkurencije. Niske cijene na veleprodajnom tržištu vrše pritisak na marže opskrbljivača, što uz veću pregovaračku moć kupaca, zbog činjenice da mogu birati, snažno utječe na bilance alternativnih opskrbljivača.
Čime HEP nastoji zadržati svoje kupce?
Regulatorni okvir EU ide u smjeru održivog razvoja i obveze opskrbljivača da ponude usluge energetske učinkovitosti krajnjim kupcima. HEP nudi projekte energetske učinkovitosti i smanjenje troškova po jedinici proizvoda, a samim time i smanjenje iznosa računa za svoje kupce.
Cijene na veleprodajnom tržištu su ostale stabilne na većini EU tržišta električne energije u četvrtom kvartalu 2014. zbog dostatne ponude i ograničene potrošnje i kreću se na razini 43 eura po MWh za baznu energiju. Na kretanje cijena na burzi utječe niz faktora: ekonomski oporavak, temperatura, cijena emisije CO2, udio proizvodnje iz obnovljivih izvora energije, cijena plina i sl. Zahvaljujući vlastitom proizvodnom portfelju te pristupu svim burzama električne energije u EU, HEP kontinuirano radi na optimizaciji troškova nabave električne energije.
Što otvaranje tržišta znači za kupce?
Otvoreno tržište jača pregovaračku moć kupaca, traže se sve kompleksniji proizvodi, ponuda energetskih rješenja i veća kvaliteta usluga. Prema nacionalnom i neovisnom istraživanju koje je proveo Savez za energetiku RH, dvije trećine kupaca je ocijenilo da HEP Opskrba nudi najbolji omjer cijene i kvalitete usluge. Naši tarifni modeli za kućanstvo i dalje su najinovativniji proizvod na tržištu s programom lojalnosti, mogućnošću samoočitanja, plaćanjem računa po isteku mjeseca, online uvidom u stanje računa, mobilnom aplikacijom…U segmentu poduzetništva se nastojimo prilagoditi složenim zahtjevima kupaca te sudjelujemo u povećanju njihove konkurentnosti kroz smanjenje troškova za električnu energiju.
Tina Jakaša sudjeluje na četvrtom panelu regionalne konferencije ENERGY MARKET FORUM koja se održava 23. rujna 2015. u Zagrebu.
Više o konferenciji saznajte ovdje.