Nakon što se 2008. godine pojavila ekonomska kriza, crkve u SAD-u počele su sve teže isplaćivati kredite, zbog čega su ih u sve većem broju počele preuzimati banke, piše Reuters. Tako su prošle godine banke prodale rekordan broj od 138 preuzetih crkava, a ukupno je od početka 2010. godine prodano 270 crkava. Usporedbe radi, u godini početka krize prodano je svega 24 crkve.
Zaplijenjene crkve pripadale su različitim vjerama, a najviše su pogođene male i srednje velike crkve u Kaliforniji, Georgiji, Floridi i Michiganu.
Uvjeti za preuzimanje crkve različiti su od onih za preuzimanje standardnih nekretnina čiji vlasnici nisu mogli isplaćivati rate kredita. Naime, crkve svoje komercijalne kredite trebaju isplatiti u razdoblju od 5 godina, dok je za stambene kredite rok otplate 30 godina. Budući da su crkve "dobri klijenti", praksa je stoga bila refinancirati kredite kada dođe vrijeme za isplatu, no zbog ekonomske krize prestali su to činiti i crkve su zapale u probleme. Također, poteškoće u otplaćivanju kredita povezuju se i s time što su vjernici zbog krize također zapali u ekonomske probleme pa su umanjili donacije crkvi.
Većinu prodanih crkava ipak su uglavnom otkupile druge crkve.
Hm, izgleda da čak i taj kapitalizam ima neke dobre strane.