Digitalna Hrvatska ide dalje, ali uz smanjene subvencije za prijamnike

12.02.2009.
u 14:34

Iako su se proteklih mjeseci mogle čuti informacije kako će projekt digitalizacije televizije u Hrvatskoj biti zaustavljen zbog svjetske gospodarske krize, Vlada RH na današnjoj je sjednici donijela odluku kojom se omogućava nastavak projekta započetog prošle godine.

Bonovi sada u iznosu od 75 kuna
Ipak, u strategiju su unesene neke izmjene, a one se ponajprije odnose na visinu subvencije za kupnju digitalnog prijamnika. Umjesto dosadašnjih 135 kuna, svi građani koji plaćaju RTV-pristojbu dobivat će bonove u iznosu od 75 kuna. Smanjenje iznosa državne potpore opravdao je Igor Lučić, državni tajnik Središnjeg državnog ureda za e-Hrvatsku:

- Uvjeren sam kako je u doba globalne gospodarske krize navedeni iznos itekako vrijedan te i dalje čini više od 50 posto cijene digitalnog prijamnika. Naime, kontinuirano osluškujemo kretanja cijena digitalnih prijamnika te imamo informacije o značajnom padu njihovih cijena, ali i porastu broja modela na tržištu.

Jeftini prijamnici smanjili Vladine izdatke
Sve jeftiniji digitalni (DVB-T) prijamnici na tržištu, od kojih se neki mogu naći već po cijeni od 170 kuna, utjecali su na odluku Vlade o smanjenju iznosa na bonovima.

Strategiju prelaska s analognog na digitalno emitiranje televizijskih programa u Republici Hrvatskoj Vlada je usvojila krajem srpnja prošle godine, a ona predviđa početak emitiranja digitalnog televizijskog signala na području cijele Republike Hrvatske od 1. siječnja 2011. godine.

Do 2011. svi moraju imati digitalni prijamnik
Drugim riječima, od 1. siječnja 2011. na području Hrvatske više neće biti moguće primati analogni signal televizijskih programa, a za gledanje nacionalnih i lokalnih TV postaja bit će nužan digitalni prijamnik ili televizor s mogućnošću primanja digitalnih signala. Neki odašiljači, poput Ćelavca, Belja i Borinaca svoje bi analogne signale trebali ugasiti i prije navedenog roka.

DVB-T tehnologija omogućava bolju kvalitetu slike bez tzv. duhova, snijega i drugih smetnji karakterističnih za analogni prijam. Digitalnim signalom trenutačno je pokriveno 80 posto stanovništva, a tijekom ove i iduće godine očekuje se puštanje u rad preostalih odašiljača.

U pogonu većina odašiljača
Glavni odašiljači koji još ne emitiraju digitalni signal su Belje, Borinci, Kalnik, Moslavačka gora, Mirkovica dok Lička Plješevica zasad emitira signal vrlo ograničenog dometa namijenjen pokrivanju Korenice.

Ostali odašiljači; Psunj, Papuk, Ivanščica, Sljeme, Učka, Ugljan, Stipanov Grič, Promina, Ćelavac, Labinštica, Biokovo i Srđ emitiraju digitalni signal zajedno s nekim pripadajućim repetitorima. U digitalnoj tehnici dostupni su HRT 1, HRT 2, RTL TV i Nova TV. Uskoro bi trebao biti raspisan natječaj za dvije nove nacionalne televizije koje bi se emitirale u DVB-T mreži što bi mogao biti prvi pravi poticaj građanima za prelazak na digitalnu televiziju.


'Hrvatska jedna od rijetkih u Europi koja daje financijske potpore građanima za kupnju prijamnika'

Ističem kako je Hrvatska jedna od rijetkih europskih zemalja koje su pružile financijske oblike potpore svim pretplatnicima javne televizije u nabavci opreme za prijam digitalnih televizijskih programa. Po svojem obliku, hrvatski je sustav pomoći u prelasku na digitalnu televiziju najsličniji onome kakav se primjenjuje u SAD-u. Druge zemlje, poput Velike Britanije, Francuske i Španjolske pomoć u prelasku na digitalnu televiziju usmjerile su isključivo prema obiteljima s nižim dohotkom, dok je Austrija pomoć u prelasku pružila samo za prvih 100.000 kućanstava koja su se odlučila na prelazak na digitalnu televiziju, rekao je Lučić.

Želite prijaviti greške?