Zakazana svjedočenja Zlatka Canjuge, bivšeg predsjednika NK Croatije i ministrice Marine Matulović Dropulić u slučaju utaje poreza od 119, 7 milijuna kuna u Dinamu, za što se terete Mirko Novosel, Tomo Horvatinčić, Damir Vrbanović i Boris Ordulj mogla bi rasvijetliti jesu li optuženi jedini krivci ili su postupali po nečijim uputama uz slabu kontrolu ili znanje državnog aparata.
Nema zastare
Bivšoj trojici čelnika kluba zbog zlouporaba u poslovanju - davanja fiktivnih zajmova igračima na koje nije plaćen porez i prirez, te Borisu Ordulju zbog zlouporaba u slučaju sjeverne tribine prijeti do osam godina zatvora. Izvjesno je da suđenje neće otići u zastaru koja nastupa 2019. U slučaju osuđujuće presude tko bi državi vratio 120 milijuna kuna, protupravno stečenih za NK Croatiju, što tvrdi tužiteljstvo, jer na to ne bi mogli biti obvezani optuženi zato što dobit nisu priskrbili sebi nego klubu?
– Hipotetski, u slučaju osuđujuće presude pravni sljednik NK Croatije je športsko dioničko društvo Dinamo koje bi trebalo vratiti novac za koji je oštećen proračun, a koje je u stečaju! Znači, država bi potraživanja namirivala iz stečajene mase ako bi se dokazala krivnja optuženima za što obrana drži da nema dokaza. Igrači kojima ja pribavljena korist teško da mogu odgovarati kazneno i biti obvezani vratiti zajam koji nisu vratili jer svatko može dobiti zajam od ovlaštene osobe, tada NK Croatije.
I drugi davali zajmove
Tada je Dinamo koji je bio registriran kao dioničko društvo, za razliku od drugih klubova koji su također davali zajmove igračima, imao na to pravo. Ako bi se dokazalo da optuženi nisu odgovorni za zajmove, iako postoji mogućnost za proširenje optužnice, teško je vjerovati da bi tužiteljstvo sada išlo u tom smjeru – kaže odvjetnik Veljko Miljević.