pjevač

Jasmin Stavros

'29.05.2009., Opatija - Finalna vecer zabavne glazbe 14. Hrvatskog radijskog festivala na Ljetnoj pozornici u Opatiji. Nastupilo je 20.izvodjaca. Jasmin Stavros. Photo: Davor Puklavec/24sata'
Foto: 'Davor Puklavec/24sata'
1/4
01.12.2016.
u 00:00

Poznati hrvatski pjevač. Bio je jedan od najtraženijih bubnjara u bivšoj Jugoslaviji. Najveći uspjeh mu je donijela pjesma Đuli.

Jasmin Stavros, pravog imena Milo Vasić, rođen je u Splitu, 1. studenog 1954. godine. Iako mu je pokojni otac bio glazbenik, kao i djed i brat, a majka pjevala u HNK Split, Stavros je kao dječak želio biti nogometaš.

- Htio sam igrati za Hajduk. Svakom djetetu iz Splita to je vječiti san. Otac me je na silu natjerao da učim svirati klavir, a nogomet i klavir ne idu zajedno - prisjeća se Stavros.

Završio je osnovnu glazbenu školu (klavir) i srednju glazbenu školu (kontrabas). Dvije godine išao je na satove solo pjevanja. Od dvanaeste godine svira bubnjeve, a već s 15 godina profesionalno svira u brojnim splitskim sastavima: Delfini, Mladi batali (današnji Magazin), grupi More. Njegovi profesionalni nastupi počeli su 1968. godine. Svirao je u hotelu Solaris s bendom Aquarius, a istovremeno još išao u glazbenu školu. Svaku je večer autobusom putovao do Šibenika. Ujutro je išao u jednu školu, poslije podne u drugu, a navečer bi svirao do kasno u noć. Godine 1971. splitski Delfini pozvali su ga da svira s njima. S nepunih 19 godina s Delfinima je odlazio na šestomjesečne turneje po ondašnjem SSSR-u.

1978.  počinje  raditi kao studijski bubnjar u Jugotonu (današnja Croatia Records). Bio je jedan od najtraženijih bubnjara u bivšoj Jugoslaviji. Surađivao je s Josipom Lisac, Arsenom Dedićem, Mišom Kovačem, Ivicom Šerfezijem itd. Četiri godine svirao je klasičnu glazbu, udaraljke u splitskom HNK. Dirigirali su mu Šutej,  Bareza,  Papandopulo... Što se bubnja tiče, priznaje, ljubav je pukla 2000. godine.

Sa suprugom Žarkom vjenčao se 1976. godine. Ugledao ju je u tri po podne ipsred crkve i rekao sebi "To je žena kojom se moram oženiti". Ona ga nije ni pogledala. Do nje je uspio doći preko svoje rođakinje.  

'29.05.2009., Opatija - Finalna vecer zabavne glazbe 14. Hrvatskog radijskog festivala na Ljetnoj pozornici u Opatiji. Nastupilo je 20.izvodjaca. Jasmin Stavros. Photo: Davor Puklavec/24sata'
1/4

Najveći financijski uspjeh mu je donijela pjesma Đuli, koju je snimio s Danijelom Popovićem. 80-ih godina je otišao u Ameriku, gdje se zadržao dvije godine i završio privatnu jazz akademiju Stanley Spector u New Yorku. Kao jedan od najboljih studenata i zapravo najbolji student iz Europe dobio je 1982. godine zelenu kartu za boravak u Americi. U tom je trenutku već imao ženu i dvoje djece zbog kojih se ipak odlučio vratiti u domovinu.

Osim po svojim pjesmama Jasmin Stavros poznat je i kao strastveni ribolovac i skijaš. Šest mjeseci provodi na Korčuli, a ostatak godine u Zagrebu i zaseoku Kupeč dol kod Svete Jane. Njegov sin Milo također je vrhunski bubnjar. Bio je nekoliko godina u Grazu na jazz akademiji i par godina u Americi. Bavi se i produciranjem, aranžiranjem, skladanjem. Mlađi sin Krešimir jedno vrijeme bavio se trgovinom, odrađivao je sve popratne poslove, od lijepljenja plakata do organizacije koncerata.

Stavros i Žarka željeli su posvojiti djevojčicu Lidiju iz dječjeg doma u Nazorovoj. Godinama je djevojčica pridruženi član njihove obitelji, koja brine da joj ništa ne nedostaje. Odbili su ih riječima da su prestari za posvajanje.

- Zakon je takav i preostaje nam jedino ovaj način da tu djecu, i Lidiju, pomažemo i brinemo se o njima. Lidija je dio naše obitelji i tako će biti sve dok smo živi – govori.

Veliki je vjernik i humanitarac. Tijekom Domovinskog rata održao je preko 500 humanitarnih koncerata. Danas redovito odlazi na duhovne obnove i trudi se živjeti ponizno. Djed je malom Milu, kojeg je sin Milo dobio u braku s novinarkom Anom Miščević.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije