Hrvatska će nekoliko mjeseci prije 1. srpnja 2015. službeno najaviti Europskoj komisiji da će do 1. srpnja poslati formalan zahtjev za ulazak u schengensku zonu bez granica, no već sada, kako neslužbeno doznajemo od upućenog izvora, MUP radi vlastitu evaluaciju spremnosti hrvatskih graničnih policajaca za uvođenje schengenske granice. Nakon što Hrvatska službeno podnese zahtjev za ulazak u Schengen, Komisija će biti ta koja će raditi službenu evaluaciju, odnosno dolaziti u nenajavljene inspekcije na hrvatskoj granici, no informacija da se već radi interna evaluacija kojom se želi istrenirati sustav kako bi bio spreman kad dođe prava europska evaluacija govori o ozbiljnosti s kojom Hrvatska ulazi u proces apliciranja za Schengen.
– Raspisani su svi natječaji i nabavlja se sva oprema koja je potrebna za nadzor schengenske granice, no sama oprema nije najvažniji element. Važno je da u svakom trenutku naša granica, na bilo kojoj poziciji na koju dolazi provjera, bude jednako čvrsta kao, primjerice, u Švedskoj ili u Francuskoj – kaže izvor upoznat s ovom temom, koji je želio ostati anoniman.
Sve manje povjerenja
No, ljudi koji rade na pripremanju Hrvatske za podnošenje aplikacije za ulazak u schengensku zonu priznaju da im "ne idu na ruku sadašnji događaji" nakon terorističkih napada u Parizu.
– Signali nisu pozitivni. Ako druge države EU u ovom trenutku imaju sve manje povjerenja u vlastitu schengensku granicu, bez Bugarske, Rumunjske i bez Hrvatske, naravno da se neki boje bilo koga drugoga primiti u schengensku zonu – kaže naš sugovornik dobro upućen i u raspravu unutar Vijeća EU, koje sljedeći neformalni sastanak na ovu temu ima ovaj tjedan u Latviji.
Traže veću kontrolu
Večernji list u Bruxellesu je imao uvid u klasificirani dokument EU, napisan kao priprema za taj sastanak Vijeća. U njemu se jasno navodi da je "Schengen dio rješenja, a ne dio problema", što sugerira da EU neće dopustiti da se vraćaju granični prijelazi u tu zonu bez granica u kojoj je 26 zemalja. No, da bi zadovoljio Francusku i druge zemlje koje u borbi protiv terorizma traže veću kontrolu unutar Schengena, dokument navodi da je cilj "pooštriti kontrole na vanjskim granicama schengenske zone", što znači i na granici Hrvatske s Mađarskom i Slovenijom. No, dokument naglašava i da treba izbjeći opasnost da oštrije kontrole stvaraju veće gužve putnika na granicama: "Tehnička rješenja trebaju biti tako razvijena da ne bude utjecaja na vrijeme čekanja putnika tijekom graničnih kontrola".
Kaj Šengen,Kineski zid trebamo.