Euro ne prestaje slabjeti u odnosu na američki dolar, a od početka godine oslabio je 3 posto. Pad eura analitičari Admiral Marketsa najavljuju više od godinu dana te i dalje smatraju da će euro dugoročno i dalje slabjeti u odnosu na američki dolar. A razlog tome je vrlo jednostavan – gospodarska situacija u SAD-u je mnogo bolja nego u Europi pa je sasvim logično da je potražnja za dolarom mnogo veća nego za eurom.
Stopa nezaposlenosti u SAD-u je 5,8 posto, dok je u eurozoni čak 11,5 posto, a u pojedinim zemljama i mnogo viša. Američki BDP raste po sve bržim stopama, u posljednjem izvješću (za treći kvartal 2014.) rastao je čak 5 posto, dok je BDP eurozone porastao samo 0,2 posto.
Budući da je hrvatska kuna vezana za euro, štediše iz Hrvatske koji štednju drže u eurima neće osjetiti slabljenje eura u odnosu na ostale valute. Štednja u eurima neće biti nesigurna zato što euro slabi, ali će i dalje postajati sve manje isplativa jer su kamatne stope na euru iznimno niske i mogle bi i dalje padati budući da Europska centralna banka referentne kamatne stope drži ispod nule, što se od nastanka eura nikada nije dogodilo. Monetarna politika ECB-a će barem još godinu do dvije biti iznimno labava, pa je gotovo sigurno da kamatne stope na euro neće rasti.
Analitičari Admiral Marketsa smatraju da će se povećana volatilnost na tržištu nastaviti te su pomaci tečaja glavnih valuta od nekoliko posto u nekoliko dana ili tjedana i dalje mogući što će omogućiti nove prilike za ostvarivanje profita. Također smatraju da će dugoročno američki dolar i dalje jačati u odnosu na euro, no nakon naglog jačanja zadnjih mjeseci moguća je privremena korekcija od nekoliko posto.
>> Do kraja godine euro će pasti na 1,1 u odnosu na dolar
God bless America!