Plaćanje PDV-a

Mali zadovoljni, na državi je sada da stisne s naplatom

Gordan Maras
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
07.09.2014.
u 07:45

Probijanje rokova nosi kaznu od 10 tisuća do milijun kuna, ali na papiru

Obrtnici će i nadalje plaćati PDV tek kad oni naplate svoje račune, a ta je mogućnost dana i drugim malim poduzetnicima koji godišnje ostvare do 3 milijuna kuna prometa.

Novi zamah

Ministar Gordan Maras procjenjuje da će lakši režim plaćanja PDV-a dobiti oko 150 tisuća obrtnika i malih poduzetnika, što su pozdravili i u Hrvatskoj udruzi poslodavaca i u Obrtničkoj komori kao dobar potez. Šef HOK-a Dragutin Ranogajec i Petar Lovrić iz HUP-a uvjereni su da će ta mjera pokrenuti novčane tokove i pomoći malima da opstanu.

– Sad će i država biti zainteresirana da stišće na rokove plaćanja koji su se neko vrijeme sveli u zakonske okvire, ali opet je krenuo val manipulacija rokovima – navodi Petar Lovrić. Prema završnim računima iz 2013., Fina tvrdi da su rokovi naplate od kupaca pali na 66,6 dana, ali vrijeme naplate kratkotrajnih potraživanja od svih u poslovnom lancu i dalje je 98,5 dana. Poduzetnik koji posluje s bolnicama kaže da od nekih bolnica opet ne može naplatiti i do godinu dana. Zakonski su rokovi plaćanja 30, odnosno 60 dana, i svi koji ih krše riskiraju kaznu od 10 tisuća do milijun kuna.

– Veliki uvijek guše male, ucjenjuju, ne plaćaju robu na vrijeme. Ima trgovačkih lanaca koji ne plaćaju i do godinu dana, HŽ plaća tri do šest mjeseci – kaže predsjednik obrtničke komore. Neodređen je na pitanje tko krši rokove.

– Svi znaju koje su tvrtke najveće. Strani trgovački lanci u velikoj se većini države dogovorenog, dok domaći nude razne oblike kompenzacije i robu za robu – objašnjava Ranogajec. Predsjednik uprave Podravke Zvonimir Mršić odgovara da njegova tvrtka dobavljačima plaća u okviru zakonskih rokova, a i naplata im je blizu rokova koji su propisani zakonom.

Linić bio protiv

– Ugovori su poslovna tajna i neću govoriti o rokovima, ali tko ne plati za 60 dana, teško da će uopće platiti – kaže Mršić, koji ne vjeruje da će zbog ovog ustupka država ostati bez prihoda. Bivši ministar financija Slavko Linić protivio se izuzećima za obrtnike jer proračun ostaje bez prihoda, no ministar Maras je optimističan.

– Najnepovoljnije što nam se može dogoditi jest naplata s odgodom koju država može podnijeti. Rokovi plaćanja kod malih poduzetnika su oko 100 dana – kaže Maras i dodaje da je moguće da će nekim malim poduzetnicima odgovarati ostanak u starom sustavu ako nema problema s rokovima plaćanja.

>> 'Građani imaju oročeno 10 milijardi eura štednje'

Komentara 3

PS
Privatni sektor
20:57 07.09.2014.

Bravo Ministre...sve biste to ucinili i da nije dio pristupnog ugovora sa EU...jeli tako!?

LL
LEX-LUTOR
09:05 08.09.2014.

Uvijek se otkriva neka topla voda.... FINU treba ukinuti a placanja prebaciti direktno na banke kao sto se to radi u EU. Prije smog posla zatrazi se odobrenje banke klijenta za navadeni iznos, ukoliko je klijent uredan i likvidan tada ce moci naruciti robe i usluge do iznosa za koji njegova banka garantira dobavljacu. Cisto uredno i bez nervoze .....

Avatar NijeMiNišta
NijeMiNišta
09:56 08.09.2014.

"Strani trgovački lanci u velikoj se većini države dogovorenog" - zaboga, što ovo znači???

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije