- Vrdoljaka se naziva lobistom za naftu i plin, a ja samo želim zaposliti naše ljude i pojeftiniti energente – poručio je ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak u Osijeku. Potpisan je danas, naime, ugovor o gradnji osječke bioelektrane, malog kogeneracijskog postrojenja na šumsku biomasu. Investicija je to "teška" 16 milijuna eura. Takva će se elektrana graditi i u Sisku, a taj je posao vrijedan 19 milijuna eura.
- Kada sam koncem 2012. postao ministar gospodarstva, na mreži HEP-a bilo je 170 mega wata obnovljivih izvora energije, a danas ih je preko 400. Ali to nije dovoljno da pojeftinimo energente i osiguramo konkurentnost našoj industriji – nastavio je Vrdoljak.
Dva nova postrojenja otvorit će, rečeno je, desetke radnih mjesta. Radit će na popularnu sječku, za koju je potpisan ugovor s Hrvatskim šumama na 14 godina. Utrošit će se po 40.000 tona sječke u oba grada. Osječka će bioelektrana BE-TO Osijek 2 MWe/10 MWt biti puštena u pogon u siječnju 2017. Namijenjena je za isporuku tehnološke pare industrijskim potrošačima. Godišnja proizvodnja električne energije bit će oko 16.500 MWh, tehnološke pare oko 32.400 tona, a toplinske energije za centralizirani toplinski sustav oko 53.200 Mwh. Gradit će ju Đuro Đaković Holding i nizozemska tvrtka Host. Izniknut će na prostoru HEP-ove termoelektrane-toplane pa će koristiti postojeću infrastrukturu, baš kao i sisačko postrojenje, kojemu će adresa biti u Željezari.
Osijek i Sisak, rekao je Vrdoljak, vape za investicijama. Poznato je, pak, da je oko ovih projekata bilo otpora.
- Ako damo za pravo onima koji žele zaustaviti osječki blok, Omblu, zatim proizvodnju nafte i plina na Jadranu, kao i na kopnu, koji žele sve zaustaviti, sve će biti skuplje. A neće zaustaviti jer ja ću preuzeti rizik i zaštititi znanje i inženjere u HEP-u. Tada će cijene za građane biti niže i imat ćemo tisuće novozaposlenih na energetskim projektima. Hrvatska to zaslužuje i imat će to – istaknuo je Vrdoljak.
Proizvodimo li plin i naftu, koristimo naše potencijale u vjetru i šumi, i cijena će, dodao je, i biti niža.
- Smanjena je cijena plina jer imamo domaću proizvodnju, bit će još manja ako te proizvodnje bude još više – rekao je.
Investitor dvaju projekata je HEP, a financiraju se iz kredita njemačke KfW banke.
- Cijena električne energije bit će 1,5 kuna po kwh. To je značajna tarifa i nema ograničenja, postoji prostora za još bioelektrana, kako na šumsku biomasu, pa slamu do bioplinskih postrojenja – istaknuo je Perica Jukić, predsjednik Uprave HEP-a. Osječka investicija isplatit će se, dodao je, već za šest godina.
Elektrane u Osijeku i Sisku struju će proizvoditi kao povlašteni proizvođači iz obnovljivih izvora energije i kogeneracije, po čemu su prve ovog tipa u HEP grupi. Prva su to i kogeneracijska postrojenja na šumsku biomasu u proizvodnom portfelju HEP grupe.
>> Glina dobiva bioelektranu, Kaznionica najveći potrošač
>> Kostarika: Zemlja sretnih ljudi i obnovljive energije
>> Hrvatska elektroprivreda kreće u veliki zeleni šoping!
A koliko je ministar Vrdoljak preko PPD platio plin za HEP. Hrvati pojma nemaju tko je ovaj lik, a saznat će prekasno!! Šteta po Hrvate kojih se Vrdoljak sjeti nostalgično kada diskutira o MOL-u! Blefer, opasan kriminalac i sigurni stanovnikk Remetinca! A TE Osijek to je priča za sebe. Namješten natječaj za pogodovanu firmu, očišćen od konkurencije, preko čuvene HEP nabave i HŽ uhljeba instaliranih preko bivšeg člana uprave Matasić Ivana. Projekt TE Osijek je na preispitivanju DG Competition EU komisije. ugodan dan!!