EKONOMSKE SLOBODE Na svjetskoj ljestvici Adriatic instituta Hrvatska na 116. mjestu

Hrvatska represivnija čak i od Kambodže i Vanuatua

13.01.2009.
u 20:31

Hrvatska je represivna zemlja i na svjetskoj ljestvici ekonomskih sloboda u 2009. godini nalazi se na 116. mjestu, što je za tri mjesta lošije nego 2008. Na europskoj ljestvici od 43. zemlje Hrvatska je tek 38. po ekonomskim slobodama, pokazuje ljestvica koju početkom svake godine objavljuje Adriatic institut u suradnji s The Wall Street Journalom i Heritage fundacijom.

Zanimljivo je da nazadujemo već treću godinu zaredom, a Hrvatska je na toj ljestvici plasirana gore i od Srbije, Crne Gore te zemalja poput Kambodže, Kirgistana, Nikaragve, Pakistana, Vanuatua...

Najgore su ocijenjeni hrvatski pravni sustav, vlasnička prava, korupciju i radne slobode. Pravo vlasništva slobodno je samo 30 posto, veličina državnog aparata 31,7 posto, sloboda od korupcije 41 posto, radne slobode 43,4 posto, investicijske slobode 50 posto te slobode poduzetništva 59,9 posto. Fiskalna je sloboda pak dobila ocjenu 68,7 posto.

Prevelik državni aparat
Hrvatska ekonomija je, prema procjeni za 2009. godinu, na skali od nula do 100 slobodna 55,1 posto, što nas svrstava među “uglavnom neslobodne zemlje”. U odnosu na prošlu godinu to je rast od 0,5 posto, što se u izvješću tumači “marginalnim poboljšanjima u slobodi od korupcije i veličine javne uprave”. U izvješću za prošlu godinu, kada je bilo obuhvaćeno 157 zemalja svijeta, Hrvatska je bila na 113. mjestu, s ocjenom ekonomskih sloboda od 54,6 posto. Ovogodišnja je ocjena, navodi se u izvješću, znatno ispod prosjeka regije, odnosno Europe, koji iznosi 66,3 posto.

– Hrvatska ima izvanredan potencijal koji građani ne mogu iskoristiti zbog nepostojanja osnovnih pretpostavki funkcioniranja slobodnog tržišta – vladavine prava i zaštite vlasničkih prava. Ekonomske slobode hrvatskih građana dodatno su ugrožene upletanjem države u gospodarstvo – dok god postoji mogućnost političke korupcije koja će prolaziti nekažnjeno, dok god se država bude upletala u ekonomiju kroz poduzeća, banke i osiguravajuća društva u državnom vlasništvu, dotle neće postojati interes za potpunu privatizaciju, tržišno natjecanje, deregulaciju, za jednostavan i transparentan porezni sustav, slobodne medije u privatnom vlasništvu, a država će stvarati još veću ovisnost i poslušnost subvencijama – kritizira Joel Anand Samy, suosnivač Adriatic instituta.

Izvješće razinu ekonomskih sloboda procjenjuje kroz deset kategorija, a Hrvatska je rezultate nešto iznad prosjeka ostvarila u trgovinskoj, financijskoj i monetarnoj slobodi. Pritom se navodi kako je stopa inflacije u Hrvatskoj niska, a cijene prilično stabilne, ali i da je ocjena hrvatske monetarne slobode “pogođena zadržavanjem državne manipulacije cijenama”.

“Cjelokupna slabost Hrvatske potječe od prevelikog državnog aparata. Povrh visoke razine državne potrošnje, prisutnost države je značajna i u drugim ključnim područjima gospodarstva. Postoji znatno otežana regulacija poslovanja, radne snage pa čak i prava na vlasništvo. Sudski sustav ostaje izložen korupciji, političkom upletanju i neefikasnoj birokraciji. Značajna neslužbena ograničenja stranih investicija, poput visoko politizirana donošenja odluka u području regulative, povećavaju trošak ulaganja u Hrvatsku. Opterećujuća i netransparentna administrativna regulativa, posebno na lokalnoj razini, nastavlja činiti izazov poduzetnicima”, stoji u izvješću koje potpisuju Joel Anand Samy i Nataša Srdoč.

Nerelevantan poredak
Koliko je ljestvica relevantna, upitali smo ekonomske analitičare.
– Ta ljestvica nije relevantna. Međutim, to je jedna kockica u mozaiku stanja cijeloga gospodarstva. Hrvatska je u ekonomskim slobodama sigurno bolja od Kambodže i većine istočnih zemalja, ali je stanje puno lošije nego što tvrdi naša vlada – komentirao je neovisni ekonomski analitičar Damir Novotny.

Među europskim zemljama na prva tri mjesta po ekonomskim slobodama su Irska, Danska i Švicarska, a ispred Hrvatske je i većina susjednih zemalja. Mađarska je na 44. mjestu svjetske, a na 22. europske ljestvice, Slovenija na 68., odnosno 30. mjestu. Italija je na 76. mjestu svjetske liste, Crna Gora na 94., a Srbija na 109. mjestu svjetske. Iznimka je BiH, koja se nalazi na 134. mjestu među obuhvaćenim zemljama svijeta, a na 40. mjestu u Europi. Na prvom je mjestu po ekonomskoj slobodi za 2009., kao i prošlih godina, Hong Kong, slijede Singapur, Australija, Irska, Novi Zeland i SAD. Među prvih deset su i Kanada, Danska, Švicarska i Velika Britanija. Posljednjih pet mjesta zauzimanju pak Eritreja, Mijanmar, Kuba, Zimbabve i Sjeverna Koreja.


Zaostajemo i za susjedima

“Hrvatska već godinama bilježi pad u svjetskom poretku Indeksa ekonomskih sloboda, što jasno pokazuje da, dok se hrvatski dužnosnici zadovoljavaju sadašnjim stanjem, druge zemlje primjenjuju tržišne reforme koje donose ekonomske koristi. Studija pokazuje da posebno hrvatski susjedi prihvaćaju niske stope flat taxa i druge ključne reforme te su usredotočeni na privlačenje novih ulaganja i stvaranje novih radnih mjesta”, komentira dvojac Srdoč - Samy.

Ključne riječi

Želite prijaviti greške?