Turistički sadržaji u koncesiju na 99 godina

Brijuni: Može 100 soba više i golf i tenis na 8000 kvadrata

Brijuni
Foto: Goran Jakus/PIXSELL
24.01.2015.
u 08:21

U 30 godina se puno pričalo, a nije određena čak ni granica pomorskog dobra

Projekt elitnog turizma na Brijunima, vrijedan gotovo 1,5 milijardi kuna, uskoro će na test međunarodnog investicijskog tržišta. Dubinska analiza je gotova, a u Ministarstvu zaštite okoliša kažu da bi neobvezujući natječaj za razvoj turizma na Velom Brijunu mogao biti raspisan već u ožujku. Potragu za koncesionarom vodit će Državni ured za upravljanje državnom imovinom, ali sve se tempira da u drugom dijelu ljeta osvane i obvezujući natječaj.

– Pucamo na top turističku klasu, najveće svjetske brendove i investitore koji će koncipirati sadržaje s multiplikativnim efektima ne samo za cijelu Istru nego i šire. Možda možemo očekivati i više zainteresiranih nego za Kupare – kaže ministar Mihael Zmajlović.

Izazovan projekt

– Projekt je jako izazovan, mora pomiriti turizam najvišeg ranga s najvišim standardima u zaštiti prirode, a suočili smo se s činjenicom da u proteklih 30 godina, osim općih priča o budućnosti i razvoju Brijuna, nije napravljen nijedan konkretan korak. Za ilustraciju, pomorsko dobro niti je utvrđeno niti upisano, ima neriješenih imovinskih pitanja poput vlasništva nad parkiralištem u Fažani, infrastrukturom upravlja Nacionalni park umjesto HEP-a i lokalnog komunalnog poduzeća itd. Dobra je vijest da je konzervatorska studija pokazala da se u centralnoj zoni, gdje su hoteli Neptun, Istra i Karmen, projekt može širiti na matricu kakva je bila između dva svjetska rata, prije nego što je dio objekata srušen u bombardiranju. Štoviše, konzervatori smatraju da je povratak u to zlatno doba Brijuna optimalan ako želimo destinaciju najvišeg svjetskog ranga. To, pak, otvara prostor za kompleks sa stotinjak soba više nego što je bila prvotna zamisao – zadovoljan je Zmajlović.

Budući kompleks svejedno neće bitno iskakati iz sadašnjih gabarita. Koncesionar će moći graditi samo tamo gdje su postojali temelji, rušiti se mogu jedino objekti Jurina i Franina koji nisu u komercijalnoj funkciji, a resort s wellnessom, golfskim i teniskim igralištima može se širiti na samo sedam-osam tisuća četvornih metara gdje su sada policijska postaja i skladište.

Otvorena pitanja

Duljina koncesije nije definirana, ali nije isključeno da će se ići, kao u slučaju Kupara, na 99 godina.

– Na svim pitanjima koja su se pokazala otvorenima se intenzivno radi. Naručene su geodetska studija i stručna podloga za zaštitu prirode, kreće se u ciljanu izmjenu prostornog plana, radi se na razrješenju imovinskih pitanja. Sve su to poslovi od po više mjeseci, ali nisu prepreka da se paralelno krene s neobvezujućim, pozivnim natječajem – kaže Zmajlović. Bude li dinamika kakvu su zamislili u ministarstvu, Veli Brijun bi se na kartu ekskluzivnih svjetskih turističkih destinacija mogao upisati u sezoni 2018.

>>U Nacionalnom parku Brijuni novi projekti inovativnog turizma

>>Javni natječaj za Brijuni rivijeru bit će raspisan 15. rujna

Komentara 22

BF
brkonja fra brkati
08:41 24.01.2015.

Zadnja je godina mandata.Sad je vrijeme da se stavi "nešto" na stranu.Za sebe i za potomstvo.Zato treba požuriti jer se vremena nema puno.I tko će se još zamarati sa pomorskim dobrom.

DU
Deleted user
08:54 24.01.2015.

Kad ne prolazi monetizacija sad se guraju Brijuni da se spremi koja lovica prije kraja mandata.

SA
sablja810
09:05 24.01.2015.

Treba stvari modernizirati, pogotovo nista drzavi na upravljanje. Stranoj firmi na konecesiju, ako ce ulagati i stvarati radna mjesta je jedino ispravno rjesenje. Tako je trebalo sve napraviti, kako bi se opet stvarala zdrava ekonomija i nova radna mjesta.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije