Na putovanja u svijetu godišnje potroše više od 18 milijardi američkih dolara, u nas ih je istodobno premalo da bi ih turistička statistika uopće bilježila, ali ministar turizma Darko Lorencin vjeruje u potencijale Irana i iranskih turista.
Danas i sutra boravit će u toj zemlji na poziv potpredsjednika Irana i predsjednika Iranske organizacije za kulturno naslijeđe, umjetnički obrt i turizam Masouda Soltanifara, a, među ostalima, razgovarat će i s predstavnicima putničkih agencija i avioprijevoznika. Poziv je stigao nakon kontakata sklopljenih na sjednicama Svjetske turističke zajednice, a ministar će svog domaćina pozvati na 100. sjednicu Izvršnog vijeća te organizacije u Rovinju.
– Prema podacima iranske carine 2011. u inozemstvo je putovalo 27 milijuna Iranaca, samo u Tursku i srednju Aziju oko milijun – kaže Lorencin, koji najavljuje da će u Iranu razgovarati o turističkoj razmjeni, posebice o zdravstvenom turizmu, te o mogućim investicijama.
>> Razvoj turizma koče ksenofobija, pravna nesigurnost i provincijalizam
Iranci najviše putuju u inozemstvo za njihovu Novu godinu (Noruz) koja je svake godine po našem kalendaru 20. ožujka. Problem bi mogao biti što osim Rijeke na našoj obali ne postoji ni jedna đamija. A i ta u Rijeci je sunitska, a ne šijitska. Ako riješimo taj problem, uz halal hranu bismo imali dobro pokrivenu predsezonu. Problem su naravno i naše vize.... Btw, što smo dobili uvođenjem viza za Ruse?