U vremenima gospodarske krize kojoj se ne vidi kraja nema čarobnog rješenja kojim će se riješiti problem sve češćih deložacija zaduženih građana iz svojih nekretnina. Suočeni s mogućnošću da budu lišeni svog doma, mnogi će, poput Zagrepčanina Teofila K. jučer, pribjeći i radikalnim rješenjima, poput oružanog otpora ovrhovoditeljima.
Kako je realno očekivati da će broj deložacija u budućnosti biti sve veći, samo je pitanje vremena kad će jedna takva intervencija završiti i znatno tragičnijim epilogom od jučerašnje dvosatne “balvan-revolucije” u stanu na zagrebačkom Cvjetnom trgu. Vlada koja u ovakvim slučajevima mora pronaći održiv kompromis između dvaju suprotstavljenih ustavnih načela – nepovredivosti doma i nepovredivosti vlasništva – više se ne smije ponašati kao da se ovi slučajevi događaju u nekoj drugoj državi.
Evidentno je da država ne može nekome zabranjivati pristup nekretnini ako je u relevantnom sudskom postupku utvrđeno da je njezin vlasnik, no mnogo se može učiniti u potpori ljudima koji u takvim postupcima ostaju bez krova nad glavom. Nepojmljivo je da država raspolaže s više od četiri tisuće praznih stanova, a neki njezini građani strahuju hoće li sutra imati gdje prespavati.
>>'Borite se za svoja prava, ali nikada i nikako nasiljem'
>>Zapucao tijekom deložacije: 'Sve su to mućke oko pretvorbe i povrata imovine'
Nikoga se iz jedine nekretnine koju ima i u kojoj stanuje ne bi smjelo izbaciti na ulicu. Tko dobiva time što ljudi završe na ulici, a djeca u domovima? Budite sigurni da su na gubitku svi - i deložirani i društvo u cjelini. Dok se, kao u Italiji, zakonom ne regulira da čovjek ne može biti deložiran iz jedine nekretnine koju ima, ovo s praznim gradskim i državnim stanovima je super ideja.