CRNI PETAK

Dubrovnik se sjeća najgoreg napada na grad

dubrovnik
Foto: Grgo Jelavic/PIXSELL
06.12.2015.
u 10:24

Tog 6. prosinca 1991. živote je izgubilo 19 civila i četiri branitelja, deseci su ranjeni, a broj projektila koji je pao na Dubrovnik i staru povijesnu jezgru mjerio se u tisućama

U Dubrovniku se u nedjelju, 6. prosinca, obilježava Dan dubrovačkih branitelja i 24. obljetnica najgoreg napada na grad u Domovinskom ratu.

U sklopu programa sjećanja na ratna događanja na blagdan svetog Nikole 1991., na nekoliko lokacija u Dubrovniku ujutro će biti odana počast svim poginulim braniteljima, na programu je polaganje cvijeća i paljenje svijeća kod križa na brdu Srđ, a potom mimohod Gradske glazbe i Dubrovačkih mažoretkinja te sjećanje na pomorce i branitelje stradale na moru. 

Popodne, u 15, 45 sati bit će služena sveta misa zadušnica za stradale branitelje naselja Sustjepan, a u 18 sati u dubrovačkoj katedrali bit će svečana sveta misa zadušnica za poginule branitelje i civile u Domovinskom ratu. Prigodni program koji traje od srijede zaključit će koncert Dubrovačkog simfonijskog orkestra.

 Napad jugosrpske i crnogorske agresorske vojske, tog crnog petka 1991., počeo je u ranim jutarnjim satima, a od zore se po Dubrovniku pucalo s kopna i mora. Tog dana živote je izgubilo 19 civila i četiri branitelja, deseci su ranjeni, a broj projektila koji je pao na Dubrovnik i staru povijesnu jezgru mjerio se u tisućama. Oštećeno je više od 460 zgrada, a tijekom agresije na Dubrovnik i okolicu, u ratu je poginulo više od 300 branitelja i civila, dok je više od 30 tisuća ljudi bilo primorano napustiti svoje domove. Materijalna šteta bila je neprocjenjiva.

Najžešći napad je bio na tvrđavu Imperial na brdu Srđ poviše Dubrovnika, staru gradsku jezgru, kao i na područje naselja Sustjepan i Nuncijata te hotel Belvedere koji je do danas stoji neobnovljen.

Napad na sve crte obrane, koji je započeo oko šest sati, trajao je cijeli dan, a u jednom trenutku nekolicina branitelja koji su bili u tvrđavi i odbijali agresorske napade zatražili su da se upravo na tvrđavu Imperial otvori vatra iz svih obrambenih položaja. To je bio jedini način kako zaustaviti neprijateljske snage koje su, daleko brojnije i bolje naoružane, napredovale i došle do samih bedema Imperiala. 

 Tog najtežeg dana, 6. prosinca 1991., Dubrovnik su na prvim crtama obrane obranila 163 branitelja, po čemu će dubrovačka 163. brigada Hrvatske vojske kasnije i dobiti svoju brojčanu oznaku.

>> Mali dubrovački vodonoša zove se Alen Oršolić (23) i živi u Austriji

Komentara 10

DU
Deleted user
10:47 06.12.2015.

Srpskocrnogorske četničke horde i jugovojska...nisu bili Klingonci. Zauvijek zapamtiti!

Avatar juricamesko
juricamesko
12:53 06.12.2015.

toga dana su četničke horde i zločinačka jugo vojska pod crvenom zvijezdom ubila 19 civila i 4 branitelja za koje nitko još nije odgovarao.nikada ne zaboraviti.

J2
jovajša@2
13:19 06.12.2015.

ovo je bila velika greska i sramota koju je pocinila bivsa jna.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije