– Hrvatska Vlada pozorno prati situaciju u bližem i daljem okruženju i sva kretanja migranata te će biti spremna u koordinaciji sa svim uključenima u taj proces donijeti pravodobne odluke – komentar je Damira Krstičevića, ministra obrane i potpredsjednika Vlade za unutarnju politiku i domovinsku sigurnost na prijetnju Turske da više neće sprečavati izbjeglice da prelaze Egejsko more i ulaze u EU, o čemu je jučer pisao Večernji list. U slučaju da Turska obistini svoje prijetnje, kaže stručnjak za nacionalnu sigurnost Vlatko Cvrtila, realna je opasnost da se Hrvatska opet suoči s migrantskim valom. A EU, ističe, nije izgradio nove mehanizme da zaustavi migrante. Tako će, smatra Cvrtila, u najcrnjem scenariju migranti doći do ovih prostora kako bi se u konačnici domogli Njemačke. No u Njemačkoj je došlo do promjene stava o migrantima, Austrija je jasno rekla da će zatvoriti svoje granice kao i Slovenija.
– Hrvatska bi se tada našla u teškoj situaciji. Vlasti kažu da smo spremni, no teško da ćemo moći se s tim valom nositi sami. Nužna je suradnja s EU i susjednim zemljama – upozorava Cvrtila. I bivši ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić smatra da Hrvatska mora inzistirati na europskom zajedničkom odgovoru o migrantima.
– Nije samo pitanje hoće li Turska spriječiti migrante već hoće li to učiniti zemlje EU – Bugarska i Grčka. Jer zašto bi se Hrvatska pretvorila u hotspot zbog migranata koji dolaze iz EU – upozorava Ostojić. Rješenje su, prema njegovu mišljenju, prihvatni centri EU u Jordanu, Libanonu, Turskoj i na sjeveru Afrike. U tim bi se centrima odlučivalo o međunarodnoj zaštiti i tako bi se kontrolirano prihvaćali migranti i solidarno rasporedili u članice EU. Gordan Bosanac iz Centra za mirovne studije smatra da se Hrvatska mora oduprijeti trendu stavljanja žice na granice, ali upozorava i da se ne može sama nositi s novim migrantskim valom.
– Zato je nužno da naša diplomacija intenzivira razgovore s članicama EU koje se jasno protive politikama žice i s njima nađe rješenje za novi izbjeglički val. Treba raditi sa Slovenijom i Austrijom da maknu barijere – poručuje Bosanac. Dodaje da nikome nije u cilju da Hrvatska postane hotspot, ni izbjeglicama ni Hrvatskoj, a ni EU. Hotspot je, kaže, samo privremeno rješenje i nitko ne smije igrati igru tako da Hrvatsku vidi kao hotspot. Stoga je nužan dogovor članica EU.
Svi puno pricate, a nista ne radite!