U sustavu mirovinskog osiguranja je 14 kategorija koje mirovinu ostvaruju prema posebnim propisima ili po povoljnijim uvjetima. Po podacima HZMO-a, ukupno je 181.224 korisnika mirovina koji su pravo ostvarili prema povoljnijim uvjetima. Uz 505 saborskih zastupnika s prosječnom mirovinom od 9321 kunu, tu je i 167 redovitih članova HAZU-a s mirovinom 8292 kune, 67.714 hrvatskih branitelja s 5637 kuna, 41.679 sudionika NOR-a s 2689 kuna i brojni drugi - čulo se na tematskoj sjednici Odbora za rad i socijalno partnerstvo koji je podržao Vladin program gospodarskog oporavka s ciljem poticanja likvidnosti i zaustavljanja prekomjernih troškova države te olakšanja stranih ulaganja.
Ministar gospodarstva, rada i poduzetništva Đuro Popijač tvrdi da je donesen "izdašan" set mjera, a među kratkoročnim mjerama su one koje se tiču revizija sustava mirovina stečenih pod posebnim uvjetima i njihovo smanjivanje te priprema za ukidanje pojedinih kategorija, postupno usklađivanje zakonske dobi za odlazak u prijevremenu i starosnu mirovinu, postupni porast doprinosa za drugi stup, priznavanje izdvajanja poslodavaca u treći stup te smanjenje naknada za upravljanje u drugom stupu.
Kazna za prijevremenu mirovinu, stimulacije za one koje će raditi i nakon 65 godina
Srednjoročna je mjera cjelovito usklađivanje sustava mirovinskog osiguranja. Zanimljivo, Državni tajnik Krešimir Rožman iskreno je dodao kako razmišljaju o kažnjavanju ranijeg odlaska u mirovinu. No i o tome da se stimuliraju oni koji ostanu raditi nakon što napune 65 godina starosti. To bi se provelo na način da im se za svaku godinu iznad toga mirovina povećava.
I tada je Davorko Vidović (SDP) ustvrdio da se mora učiniti što se mora te upitao HDZ-ovce što su čekali sedam godina jer on im je, kao bivši ministar rada i socijalne skrbi, pripremio niz zakonskih prijedloga koje je trebalo samo realizirati. Zatražio je uvođenje poreza na kapitalnu dobit jer u Hrvatskoj se na to ne plaća ni lipa, dodavši slikovito: "Volim Todorića kao oči svoje, ali neka plate ti kapitalisti ono što se u svijetu svugdje plaća".
Zanimljivo, na Odboru je državni tajnik Rožman priznao fijasko Zakona o financiranju neradnog petka jer je tu potporu od prošlog kolovoza iskoristilo samo četvero poslodavaca za 27 radnika, na što je potrošeno 47.324 kuna iako je u proračunu predviđeno više od 100 milijuna kuna za tu mjeru.
Sindikalac Krešimir Sever ustvrdio je kako će sindikati dati konačnu ocjenu mjera kada se one budu konkretizirale. Iznio je i podatak prema kojem je 1990. bio jedan umirovljenik na tri osiguranika, a sada na jednog umirovljenika otpada 1,27 osiguranika.
- Stanje je katastrofalno, a mi ćemo još penalizirati one koji idu u prijevremenu mirovinu, što je nedopustivo, zaključuje Sever.
\"fijasko Zakona o financiranju neradnog petka \"- najvjerojatnije da su ga učinili maksimalno dostupnim za neuzimanje.