Golem pad cijena sirove nafte, koja je prije samo godinu i pol dana vrijedila tri puta više nego danas, izazvao je velike promjene. Ne samo u geopolitičkom smislu jer su zemlje izvoznice nafte izgubile dio svoje strateške važnosti ili jer su pojedine arapske zemlje ostale bez novca kojim su financirale ekstravagantne projekte ili širenje islamskog radikalizma po svijetu.
Opipljive promjene
Promjene su i puno “opipljivije” za prosječnog stanovnika Zapada, među ostalim, i za građane Hrvatske, i to mahom nabolje. Cijeli niz proizvoda i usluga pojeftinio je zbog smanjene cijene sirove nafte na svjetskom tržištu. Slično je i u Hrvatskoj. Pada cijena benzinskih i dizelskih goriva, ali očekivati je da će uskoro pasti i cijene nizu proizvoda koji su na tržištu. Ipak, ova pojava može izazvati prilično velike probleme za dio hrvatskih proizvođača, od malih poljoprivrednika do velikih industrijskih sustava.
– Pad cijena nafte pozitivan je za gospodarstvo, ali realno ovdje Hrvatska imamo problem. Smanjen trošak proizvodnje i transporta u kombinaciji s činjenicom da je za tvrtke iz Europske unije zatvoreno rusko tržište znači da će nas uskoro preplaviti jeftini proizvodi, od poljoprivrednih proizvoda do proizvoda metalurgije, kojima hrvatski proizvođači ne mogu konkurirati. Već sada se na hrvatskom tržištu nudi svinjetina iz Danske po cijeni koja je hrvatskim proizvođačima apsolutno neisplativa i kojom ne mogu pokriti ni troškove – kaže glavni tajnik udruženja stranih ulagača u Hrvatsku Igor Zgrabljić.
Prilično je izvjesno kako će Hrvatsko tržište pratiti cjenovne trendove tržišta ostalih zemalja Europske unije jer veliki europski proizvođači će, uz niske cijene transporta, bez problema preplaviti cijelu Europu svojim proizvodima, samo da se riješe punih skladišta i nađu svojevrsnu kompenzaciju za danas zatvoreno rusko tržište. Ovo je dobra vijest za potrošače, ali svakako ne i za hrvatske proizvođače, koji će trebati tražiti nove formule za opstanak na tržištu. Problem je i u neizvjesnosti jer nitko ne može reći koliko će situacija s jeftinom naftom trajati. Je li riječ o mjesecima ili godinama?
Problem neizvjesnosti
– Hoteli na Jadranu upravo formiraju cijene za ljeto i svi koriste cijene ulaza/sirovina i od prošle godine. Nitko se ne usuđuje kalkulirati s nižim cijenama jer nitko ne može zajamčiti da nafta za mjesec ili dva neće poskupjeti, čime bi porasla i cijena cijelog niza ulaznih troškova poput hrane ili troška transporta – kaže Zgrabljić.
>> Pad cijena nafte i sporiji kineski rast pritisnuli godišnju dobit BASF-a
Razočaran sam. Mislio sam da će Hrvatsko tržište preplaviti Hrvatska roba kad ono tamo jeftina roba sa novim rokovima trajanja iz EU.