Jedan sat rada, konkretno savjetovanja, Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje vanjskom je suradniku plaćao – 600 kuna. Savjetovao je voditelja ili članove projektnog tima Zavoda o prelasku dobrovoljnog zdravstvenog osiguranja u dioničko društvo. Podsjetimo, bio je to plan kojim HZZO izlazi na tržište, a nalaz Državne revizije otkriva i dokle se s tim došlo. Sklopljeni su ugovori: 168,612 kuna za izradu poslovnog plana te 233,528 kuna za savjetovanje. Ovaj potonji iznos ukupna je svota do rujna kada je revizija i obavljena, a u nalazu stoji i da su "ugovori zaključeni na temelju zahtjeva da se prihvate ponude određenog ponuditelja"! Na ovo je HZZO odgovorio kako ti računi nisu još plaćeni, a da je baš taj ponuditelj odabran jer "ima izvrsne referencije i rijetko dostupna znanja".
Sporna izrada monografije
Ta znanja očito nisu impresionirala revizore budući da su zaključili kako u dostavljenom im planu za osnivanje dioničkog društva nema analize tržišta i konkurencije, što je osnovni preduvjet da bi dobrovoljno zdravstveno osiguranje postalo dioničko društvo. No, ovaj je ugovor samo jedan od, kako je navela Revizija, većeg broja slučajeva nabave robe i usluga u HZZO-u do 199.000 kuna za koje nije potreban postupak javne nabave. Također je i jedan od više slučajeva nabave usluga "na temelju zahtjeva korisnika da se prihvati ponuda određenog ponuditelja bez obrazloženja". Tako je angažirana i tvrtka za izradu monografije, podršku konferenciji i uređivanje stranice Zavoda na Wikipediji, što je angažman o kojem se lani, podsjetimo, puno pisalo nakon što je ministar Siniša Varga otišao iz HZZO-a. Zahvaljujući Državnoj reviziji danas je jasno kako su ti ugovori sporni, ali i kako posao nije obavljen. Mjesečno su (tijekom pet mjeseci) ispostavljeni računi od 29.500 kuna, a izrada monografije kasni godinu dana.
"S istim izvršiteljem je u lipnju 2014. zaključen ugovor za nabavu usluga implementacije vizualnog identiteta Zavoda u vrijednosti 244.613 kuna s PDV-om. Ugovor je također zaključen na temelju zahtjeva odgovorne osobe za prihvaćanje ponude određenog ponuditelja", piše Revizija.
Istaknut je i niz nabava u kojima je samo jedan ponuditelj, što je bilo i u slučaju nabave printera na lizing. Za 3,7 milijuna kuna nabavljeno je 135 printera na tri godine kroz koje će, prema nalazu Revizije, otplatiti 95 posto njihove vrijednosti i potom ih vratiti vlasniku.
Neusklađeni podaci
Sporna je i nabava informacijskog sustava za koji je od istog ponuditelja višestruko skuplje plaćano njegovo održavanje i nadogradnja, ali i ovogodišnji ugovor od 1,1 milijun kuna odvjetničkom društvu. Lani je u zgradu Direkcije HZZO-a, koja je inače u vlasništvu Grada Zagreba, uloženo 623.577 kuna. HZZO od bolnica potražuje 434 milijuna kuna preplaćenih limita, a iz državnog proračuna 387,5 milijuna.
No, Revizija utvrđuje da podaci nisu usklađeni te da HZZO mora u svojim poslovnim knjigama povećati gubitak uime smanjenja potraživanja iz proračuna za čak 226,7 milijuna kuna.
>> HZZO proveo kontrolu u KBC-u Zagreb zbog slanja ovrha
>> HZZO će odlučiti o kazni za KBC Zagreb
Printeri na lizing - novi uspjeh naših javnonabavnih muljatora...