Europska komisija i dalje podržava arbitražni proces između Slovenije i Hrvatske, iz kojega je odlukom Hrvatskoga sabora nakon otkrivenog skandala oko nedopuštene komunikacije slovenske predstavnice Simone Drenik i jednog od arbitara Jerneja Sekoleca, koju je u srpnju 2015. otkrio Večernji list.
Podršku arbitražnom procesu uime Europske komisije ponovio je predsjednik EK Jean-Claude Juncker u razgovoru za slovensku agenciju STA, objavljenom danas.
- Komisija podržava arbitražni proces, koji je u interesu pravne sigurnosti za obje strane i u interesu glatke i učinkovite primjene propisa EU. Hrvatska je dragovoljno sklopila sporazum sa Slovenijom, koji je i dalje na snazi. Nadam se da će obje strane potpuno i bezuvjetno podržati odluku suda, kad ona bude donesena - rekao je Juncker u intervjuu uoči sutrašnjeg dolaska u službeni posjet Sloveniji.
U razgovoru s dopisnicom STA u Bruxellesu, Juncker je upitan i o tome zašto Komisija planira usvojiti delegirani akt koji bi omogućio i hrvatskim proizvođačima da označavaju boce imenom sorte teran. Junckeru je STA predstavila teran kao primjer koji “mnogim Slovencima ilustrira što je pogrešno u EU” jer “mnogi Slovenci imaju osjećaj da nisu pravedno tretirani”.
Juncker je nahvalio slovenski teran kao sjajno vino, ali i objasnio da u slovenskim medijima nije dovoljno jasno objašnjeno da delegirani akt neće ukinuti zaštitu slovenskog terana.
- Strogo ograničena iznimka, o kojoj se sad raspravlja, omogućila bi jednom hrvatskom vinu, koje već ima svoje ime i zaštitu porijekla, da uključi i spomen sorte grožđa. To je ista vrsta izuzeća, koja Sloveniji omogućuje upotrebu imena francuskog burgundca pri definiciji sorte vina. Primjena takve iznimke bit će strogo nadzirana i na koncu će bolje zaštititi slovenske proizvođače vina - rekao je Juncker.
>>EKSKLUZIVNO Donosimo audiosnimku razgovora arbitra i slovenske predstavnice! Poslušajte!
>>Sabor usvojio odluku o raskidanju Arbitražnog sporazuma
>> Ovo je 5 scenarija za Europsku uniju do 2025. godine
Plenković očito ne radi svoj posao zaštite hrvatskih interesa u Bruxellesu. Kune se u zajedničke vrijednosti grupacije EPP-a kojoj i Juncker pripada, ali skandalozna arbitraža se očito i dalje nastavlja. Hoće li Hrvatska doista izgubiti otimačinom i prijevarom svoj teritorij jer se naš premijer ne usudi nikome zamjerati u EU-u?