U pismu koje je u srijedu poslao Europskom parlamentu i Vijeću Europske unije, novi predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker nabrojio je deset prioriteta kojima će pokušati potaknuti investicije i gospodarski rast te politički i gospodarski ojačati Europsku uniju, a u Hrvatskoj i drugdje najviše se iščekuju detalji o prvoj točki sa te liste – 300 milijardi eura vrijednom paketu mjera za stvaranje radnih mjesta, gospodarskog rasta i poticanje investicija.
Novac za nova radna mjesta
– Sve države članice nestrpljivo iščekuju vidjeti taj njegov paket. Države su sada u završnoj fazi davanja svojih prijedloga – kaže Daniel Mondekar, predsjednik saborskog Odbora za europske poslove.
Juncker i njegovi suradnici najavljuju da će taj paket dovršiti i prezentirati do sredine prosinca, a 300 milijardi eura trebalo bi biti namaknuto kombinacijom javnog (nacionalnog i europskog) i privatnog novca. Paket od 300 milijardi eura neće biti odmah potrošen, nego raspoređen na tri godine, ali od njega se puno očekuje jer bi mogao potaknuti rast u svim dijelovima Europske unije, pa i u Hrvatskoj. Trenutačno se detalji još smišljaju, ali polazna teza je da se investicije ne mogu financirati dodavanjem duga na već prezadužene države te da poduzeća, a ne vlade ili institucije Europske unije, otvaraju radna mjesta.
Na popisu Junckerovih prioriteta je i razvoj digitalne ekonomije u Europskoj uniji, a šef saborskog odbora za Europu Daniel Mondekar smatra da Hrvatska može imati koristi od toga.
Potpora za LNG terminal
– Hrvatska ima vrlo zanimljivu scenu tzv. start-up kompanija i možemo imati koristi od Junckerova prioriteta koji se tiče digitalnog jedinstvenog tržišta – kaže Mondekar.
Hrvatska može imati koristi i od Junckerova prioriteta broj 3, koji se tiče jačanja energetske sigurnosti Europske unije, što se vidi i iz nedavne odluke Komisije da sa 4,9 milijuna eura podupre projekt LNG terminala na Krku kao jedan od energetskih prioriteta Europe.
Od svih Junckerovih prioriteta kao potencijalni problem za Hrvatsku mogla bi biti revizija strategije Europa 2020., kroz koju se predviđa izmjena šest direktiva o otpadu. Europska komisija kroz tu reviziju praktički pokušava Hrvatsku obvezati na puno strože ekološke standarde od onih uvjeta koji su zapisani u pristupnom ugovoru Hrvatske s Europskom unijom. Pooštre li se standardi zbrinjavanja otpada, to bi Hrvatskoj moglo donijeti velike troškove.
>>Juncker izviždan u EP-u zbog sumnje da je omogućio porezne prijevare u Luksemburgu
>>Željezna Dankinja po kojoj je rađen lik premijerke u Borgenu može srušiti Junckera
i taj novac koji dobijemo(ako ga dobijemo)skh će podjeliti svojim poduzetnicima i iskoristiti za jačenje svog sudstva medija i nevladinih organizacija da učvrste pozicije za sl 50 god..