– Na dan osnutka Sisačkog odreda bio sam u Zagrebu. Od uha do uha se prenosila informacija da se u Sisku podigao odred, da su se ljudi odlučili za borbu, što je nas ilegalce jako ohrabrivalo. Odmah su neki htjeli doći ovamo, ali bilo je preopasno. Kasnije se malo toga čulo o sisačkim partizanima, znalo se da se odred povukao na Baniju, znali smo da se na tom području vode borbe. Ubrzo je počelo i prebacivanje ilegalaca iz Zagreba na Baniju – kazuje nam Juraj Hrženjak (98), antifašistički borac i inicijator nedavno osnovane Antifašističke lige Hrvatske.
I on je došao u Brezovicu odati počast sedamdeset sedmero muškaraca i žena koji su se na dan napada Sila osovine na Sovjetski Savez odlučili povući u šumu i tako izbjeći uhićenja komunista. Hrženjak se još u mladosti priključio ljevičarskim organizacijama, no nije bio, na početku rata, član Komunističke partije.
– Partizanski odred u Sisku organizirao je Okružni komitet Komunističke partije za Sisak. Tada je KP bila jedina ilegalna organizacija koja se nije priklonila NDH. I jedina sposobna za pokretanje ustanka – govori Hrženjak koji je nakon rata bio vrlo aktivan u političkom životu SFRJ.
– Vrlo brzo nakon uspostave NDH počeli smo saznavati da ljude hapse i odvode na Velebit. Nismo točno znali za Jadovno, no znali smo da ljude odvode. Nigdje se nisu domaći izdajnici, kvislinzi, tako brzo uključili u program istrebljenja kao ustaše u Hrvatskoj. Na tisuće Srba i Židova ubijeno je u prvim mjesecima NDH”, kazuje Hrženjak koji također smatra i kako je poratni masakr, bez ikakvog suđenja, nad pobijeđenima u Macelju, Teznom i drugim stratištima “naštetio ugledu pobjedničke armije”.
>>'To su huškačke izjave iz kojih je jasno da Vulin ne poštuje Hrvatsku'
>>Milanović: 20. stoljeće obilježili su Stjepan Radić, Tito i Tuđman
Listopad 1952 godine raportirso je zlocinac Rankovic zločincu titubili dmo 561 tisuću Hrvata