Udio žena u evidenciji Zavoda za zapošljavanje kreće se od 52 do 56 posto, a onima koje imaju tu sreću da rade plaće su u prosjeku od 10 do 15 posto manje nego muškarcima na istim radnim mjestima. U Hrvatskoj su u tom smislu i dalje diskriminirane. Prema podacima HZMO-a, muškaraca je na burzi znatno manje nego žena, a najveći nerazmjer od čak 15 posto je u Slavonskom Brodu, gdje je od 8272 nezaposlene osobe 4757 žena.
Tužba je duga i skupa
– Žene lakše dobivaju otkaze, osobito one koje imaju malu i bolesnu djecu. One su prisiljene uzimati bolovanje i ostajati kod kuće, a poslodavce, pogotovo privatne, takvi razlozi ne zanimaju – kaže Gordana Matanović, predsjednica Grupe za ženska ljudska prava "Brod".
Prema njezinim riječima, zaposlene žene o diskriminaciji ne žele javno govoriti jer znaju da im onda slijedi otkaz. Za neki od oblika pomoći ovoj se udruzi lani javilo 550 žena, od kojih je 95 posto nezaposleno. U slučaju nezakonitog otkaza, preporučuje im se pokretanje sudskog postupka, ali taj proces je dugotrajan i puno košta pa se malo žena na njega odlučuje. U udruzi navode i kako su muškarci oduvijek imali veću priliku za obrazovanje nego žene. I danas se u ruralnim sredinama preferira obrazovanje muške nauštrb ženske djece, za koju se smatra kako će se udati i zasnovati obitelj, dok je muškarac taj koji se treba školovati, raditi i uzdržavati ih. Problem, međutim, nastaje kada muškarac dobije otkaz, a žena koja ima 45 godina i koja nikada nije bila zaposlena nema nikakvih šansi na tržištu rada.
Najgore je u startu
– Najveća diskriminacija je u samom startu, na razgovoru za posao. Ženama se postavljaju pitanja koja se ne bi smjela postavljati, primjerice imaju li djece i misle li još rađati. To je u posljednje vrijeme postalo trend čak i u državnim tvrtkama – kaže Zdenka Bošnjak, predsjednica Povjerenstva za ravnopravnost spolova Brodsko-posavske županije.
>> Hrvatica o radu u Švedskoj: Liječnicima specijalistima plaća i do 60.000 kuna
>> Ministar Mrsić: Zaposlenih je 60.000 više nego što je objavio DZS!
Opet feninističko mantranje. Razlog u tome ne leži jer su žene, nego što su im zanimanja neinteresantna na tržištu rada.