Stari znanci Andrej Plenković i Zoran Milanović debatom su pokazali da mogu kao politički protivnici civilizirano raspravljati, no ni jedan ni drugi nisu privukli neodlučne birače. Ako je Plenković nastojao pokazati da je konzervativniji nego što ga javnost doživljava, je li Milanović izjavama o Tuđmanu, Srbu i o homoseksualcima citiranjem papine izjave “Tko sam ja da im sudim...” doista i pokazao svoje konzervativno lice?
– Plenković nije konzervativan, on je prikriveni liberal i onim što je govorio htio je utvrditi potporu svog biračkog tijela. No Milanović ništa nije prikrivao, on je desnije i konzervativnije orijentiran od svojih birača i simpatizera. Dao je nespretnu izjavu o homoseksualacima i o Srbu te nije pokazao razumijevanje za stradanja Srba iz Like, čiji su preci ubijeni u ustaškim zločinima – ističe sociolog prof. dr. Dražen Lalić.
Ne nude ništa novo
Treba pozdraviti što su tolerantno i civilizirano raspravljali, ali...
– Obojica su htjela utvrditi potporu svojih birača i nisu ponudila ništa novo što bi privuklo neodlučne birače. Nisu priznali nikakvu odgovornost svojih stranaka za teško ekonomsko stanje zemlje, a programi obiju stranaka su nerealni s obećanjima o benefitima u kojima se ne prezentira spremnost na rezove. To je ponovno snubljenje birača u stilu “drži vodu dok majstori odu” – kaže Lalić.
Sociolog i ekonomist Slaven Letica sažima da je polemika političkih protivnika bila civilizirana i da je sve u debati bilo umiveno, pa i dosadno. Plenković je do kraja kontrolirao emocije, što mu može biti i prednost i nedostatak kod njegovih birača, a obojica su, dodaje, potisnula Most i glavna retorička strategija bila im je pokazati da su oni glavni igrači.
– Debata neće utjecati na neodlučne birače – kaže Letica. Milanović je pokazao poštovanje prema Plenkoviću koji je pak pokazao veći odmak od njega, no Letica kaže: – Ipak mislim da bi on radije ratovao s Karamarkom, a ne s čovjekom koji mu očito nije mrzak. Duel je između njih dvojice završio neriješeno – zaključuje Letica dodajući da je Milanović spominjanjem pape i Tuđmana otišao i malo desnije od centra.
Hollywoodska demokracija
Politolog s Instituta za europske i globalizacijske studije iz Splita prof. dr. Anđelko Milardović ističe da je debata bila društveni spektakl (pratilo ju je 527.712 gledatelja, op. a.) u stilu hollywoodske demokracije, odnosno ponavljanje američkih modela izbornih kampanja.
– Debata neće bitno utjecati na promjenu biračkog ponašanja jer su dvije stranke pustile korijenje unutar biračkog tijela u minulih 25 godina. Na komunikacijskoj razini ravnoteža između Plenkovića i Milanovića je evidentna, ali ipak je prevaga u debati bila u korist Milanovića koji je bio uvjerljiviji i pokazao je veću razinu poznavanja države jer ima iskustvo vladara. Milanović je bio tolerantniji nego inače jer zna da ne može s Plenkovićem kao s Karamarkom – kaže Milardović.
Božo Petrov je pak o debati Milanovića i Plenkovića kazao: – Razmetali su se obećanjima kojima se razmeću 20 godina, a kada bi došli u poziciju, nikad to nisu proveli. Hrvatski građani, vjerujem, napokon su svjesni da su njihova obećanja karikatura kada govore o stotinama tisuća radnih mjesta, razmeću se sa smanjenjem PDV-a, bez uvida u proračun.
Ako se to sve skupa obektivno promatra i vidi koliko zara i truda ulazu komunisticki (Milanovicevi) mediji u Hrvatskoj nebi li jednog prostaka poput MIlanovica proglasili sposobnim da vodi kulturni razgovor pa onda tu tzv. "debatu" proglasili nerijesenom, onda je sasvim jasno, da je u narodu gosp. Plenkovic izisao kao pobjednik protiv druga Milanovica. A u cijeloj debati je Milanovic u puno stvari lagao i muljao, pocev od poreznih do svjetonazorskih tema. A "najlucidniji" je onda izum tog prostaka s Iblerovog trga o definiciji provomocne optuzbe. On bi kao navodni pravnik morao i trebao znati, da nema provomocne optuzbe, nego samo jedne pravomocne presude. A njegovo svadroniranje o nekakvoj pravomocnoj optuzbi protiv Kalmete je dokaz, da i ta optuzba izlazi iz kuhinje Iblerovog trga u interpretaciji od Iblerovog trga instaliranog osoblja USKOKA i DORH-a. Pokusaji, da uvjeri narod u "strasno" uspjesan period njegove diktature, su toliko degutantni, da je to tesko probavljivo. 100 miliardi duga, gubitak od ca. 100.000 radnih mjesta i ca. 80 do 100 tisuca otislih trbuhom za kruhom, urusavanje rejtinga govore nesto sasvim drugo. Od njegovih obecanja u planu 21 nije ispunio niti 5%. A i naziv njegove koalicije koju su komunisti prozvali narodnom je isto tako jedan unikum, koega nema nigdje na svijetu. Narodnjaci su u civiliziranim i visoko demokratskim drzavama poput Njemacke, Austrije ili Svedske uvijek i jedino demokrscani, a ne u socijaldemokrate preimenovani komunisti. A to, da je Milanovic poceo na neki nacin uzdizati Tudjmana je skoro kao uvreda pameti svih kulturnih Hrvata. On misli, da su ljudi zaboravili, da je kod Stankovica na pitanje tko mu je blizi, Tudjman ili Srbin Djindjic, odgovrio jasno i glasno Djindjic. On postaje i "strucnjak" za svece, pa on eto zna, da Sv. Marko nije zastitnik Zagreba i da bi taj trg trebao nositi ime prvog predsjednika. Nek pita i Hrvate i Zegrebcane sto o tome misle. 95 % starih i urbanih Zagrebcanki i Zagrebcana i dan danas nakon 70 godina terora sa Trgom Marsala (zlocinca) Tita, ide kod kazalista i srece se kod kazalista, a ne na trgu nekakvog Marsala. Sve ostalo su komunisticke gluposti sinova udbasa poput Milanovica ili Josipovica.