Hrvatska je na tužbu za genocid potrošila 28 milijuna kuna, a Srbija oko 6 milijuna koja su se mogla upotrijebiti za fond za civilne žrtve rata, priopćili su iz nevladinih organizacija Documenta i Građanski odbor za ljudska prava povodom presude Međunarodnog suda u Haagu kojom su odbačene tužbe Hrvatske i Srbije za genocid.
- Jako je važno da ograničena energija naših društava, javnosti i vlada ne ode u interpretacije koje odgovaraju "našoj" strani, već u razvijanje bilateralnih procesa. Nužno je unaprjeđivati i razvijati instrumente i pristupe procesima obnove povjerenja koji čine temelj priznanje patnje svih žrtava rata i suočavanja s prošlošću u Hrvatskoj, Srbiji i svim drugim post-jugoslavenskim zemljama - stoji u priopćenju koje potpisuju voditeljica Documente Vesna Teršelič i predsjednik GOLJP-a Zoran Pusić.
Navode da je predsjednik ICJ-a Peter Tomka upozorio na manjkave dokaze, nepotpisana svjedočenja ili svjedočenja potpisana od strane policije, što govori o potrebi daljnjeg istraživanja svih ratnih zločina.
- Mada Statut Suda predviđa dvije mogućnosti za ponovno otvaranje pravomoćno okončanog postupka smatramo da bi ubuduće ograničena sredstva trebalo koristiti za intenziviranje istraga, obeštećenje svih civilnih žrtava rata i izgradnju mira. Institucije Hrvatske i Srbije trebaju uložiti veću energiju u traganje za nestalima, utvrđivanje činjenica o svim stradalima, procesuiranje ratnih zločina i podršku civilnim žrtvama rata koja je do sada bila nedostatna - poručuju iz Documente i GOLJP-a.
>> 'Nismo zadovoljni odlukom suda, ali je na civiliziran način prihvaćamo'
>> 'Hrvatska je doživjela veći neuspjeh, ali je Srbija prošla lošije'
Ovakav ishod je dobar jedino za predstojeće parlamentarne izbore gdje očekujem čistku svih radio i tv kuća.