"Stvaranje visoko profesionalnog i autoritativnog časnika, zapovjednika desetine i voda koji će biti primjer podređenima i uzdanica nadređenima uz visoku nacionalnu svijest i s osobnošću hrvatskog vojnika. To je cilj". Rekao je to general Ante Gotovina nakon akcije Maslenica nakon što je uočio koji su to nedostatci, ali i dobre strane naše vojske. U svrhu uklanjanja nedostataka, a general Ante Gotovina je naveo da sve dobro funkcionira od zapovjednika brigade do zapovjednika satnije, a da je dalje prazan prostor i da ne postoji dobar manevar manjih snaga, general gotovina je stvarao nas – Središte gardijsko za specijalističku obuku dočasnika "Damir Tomljanović Gavran".
Stvoreni su instruktori koji su unijeli duh u vojnu infrastrukturu. Mi 17. travnja slavimo 20 godina utemeljenja. Rekli su nam ovo Branimir Ražov i Željko Turić predsjednik i tajnik Udruge pripadnika Središta gardijskog za specijalističku obuku Damir Tomljanović Gavran. Baš su oni organizatori Svečane akademije 2.svibnja u Zadru na koju će biti pozvani svi koji su prošli i koji su sudjelovali u nemilosrdnoj, ali itekako učinkovitoj obuci u Šepurinama koja je započela 17.travnja 1994. godine i gdje je na stotine mahom prekaljenih hrvatskih ratnika u sljedećih godinu i pol dana rata, ali i nakon rata usavršavalo svoje vojno znanje za obuku hrvatske vojske. - Tog 17.travnja 1994.godine u vojnoj bazi Šepurine kod Zadra okupilo se 80-tak prekaljenih zapovjednika destine voda i tada je ustrojena prva temeljena dočasnička obuka u HV-a i HVO-a.
Takva obuka je bila operativna kralježnica za kasnije izvršavanje specijalnih zadaća. Prvi zapovjednik središta je bio Werner Ilić iz 4. gardijske brigade iz koje su i bili prvi instruktori. Kasnija dobra suradnja sa zapovjednicima na terenu primijenjena je u dovođenju ratnika iz svih gardijskih postrojbi i specijalne policije – rekao nam je predsjednik Udruge Branimir Ražov koji je u svom ratnom putu uoči 4. gardijske brigade sudjelovao i u borbama u Škabrnji gdje je i ranjen, a potom i u 159.brigadi. Tajnik Udruge Željko Turić ratovao je u 109. vinkovačkoj brigadi u Istočnoj Slavoniji, a potom i u prvoj gardijskoj brigadi u Tigrovima. Ratno iskustvo njih dvojice i drugih kolega instruktora u borbama protiv zloglasnih Mladićevih, Arkanovih, Šešeljevih i postrojbi Kapetana Dragana diljem Hrvatske nakon odluke generala Gotovine usavršavali su u vojnoj bazi Šepurine u centru imenovanom po poginulom heroju Domovinskog rata – Damiru Tomljanoviću Gavranu.
– Baš je i ime Centra po Damiru Tomljanoviću Gavranu bio i dodatni motiv. Naime, svi smo znali njegov ratni put i pripadnost hrvatskim postrojbama još od 1990. godine. Baš je Gavran ostavio duboki trag na podređene i nadređene u brojnim akcijama, a za iznimne pothvate je i odlikovan. Mnoga svjedočanstva govore o njegovoj hrabrosti, humanosti i inteligenciji i sasvim je logično da je takav centar za obuku elitnih postrojbi dobio njegovo ime i to govori i o mišljenju kakvo je general Ante Gotovina imao o Damiru Tomljanoviću Gavranu – govore nam Željko Turić i Branimir Ražov prisjećajući se dana kada su sudjelovali u dočasničkoj obuci u Šepurinama. Njihovi instruktori bili su Francuzi iz Legije stranaca...
Više o ovome možete pročitati u novom broju Oluje, koja izlazi u petak, 25. travnja. Članovi Udruge SG SOD „Damir Tomljanović Gavran“ u Šepurinama Oluji su ustupili na desetine ekskluzivnih fotografija koje prikazuju obuku dočasnika Hrvatske vojske u Šepurinama. U novom broju Oluja donosi i niz drugih zanimljivih priča, kao što je priča o braniteljima zadrugarima koji su pokrenuli akciju da hrvatski branitelji dobiju i obnove hotelski kompleks Kupari, potom priča o Zeleno-modroj zadruzi iz Metkovića čiji su članovi iskrčili 12 hektara krša i na njemu zasadili masline i vinograde.
Ivica Tolić, bivši zapovjednik 3. imotske bojne, trebao bi biti braniteljski predstavnik za Europarlament. O tome što ga je ponukalo da se kandidira, govori u novom broju Oluje. Donosimo i priču o tome kako će biti riješen problem s upraviteljima braniteljskih zadruga. Hoće li se morati odreći mirovine kako bi ostali upravitelji? Reporteri Oluje bili su s diplomatima u posjetu kod hrvatskih branitelja na poligonu Dabar iznad Hrvaca. U ovom su broju Oluje zabilježili i sjećanja Vukovarke Violete Antolić, koja je kao braniteljica s puškom u ruci branila svoj rodni grad. Zatim su bili sa Slavicom Grđan, slavonskom ratnicom koja je u Bosanskoj Posavini srušila neprijateljski avion.
Još mnoštvo zanimljivih priča možete naći u novom broju Oluje, koji na kioske stiže u petak, 25. travnja.
Uz novi broj Oluje na dar dobivate i veliki poster “Hrvatski kraljevi” , uz koji možete naučiti najvažnije detalje o ljudima koji su stvarali Hrvatsku i branili njezine granice!
Jedina prava obuka u HV-u nakon 1995. , naravno uspješno ukinuta. kada bi se od današnjih kandidata za djelatnu skužbu u HV tražila petina onog iz Šepurina prolaznost bi bila ispod 50 %, ali bi bila vojska , koja bibi znala hodati u stroju i rukovati opremom