Muzej krapinskih neandertalaca, otvoren prije točno pet godina, izazvao je revoluciju u hrvatskoj muzejskoj praksi i donio novi, posve drugačiji pristup prezentaciji muzejske građe. Tvrdi to mr. sc. Vlasta Krklec, ravnateljica Muzeja Hrvatskog zagorja, ustanove pod koju spada i muzej na 1200 četvornih metara. Nedavno je zabilježen polamilijunti posjetitelj, što je rekord širih razmjera.
– Jedan smo od rijetkih muzeja u svijetu koji ima nalazište "in situ" (na mjestu otkrića) te točno znamo gdje je nekada postojala polušpilja Hušnjakovo, zahvaljujući preciznim istraživanjima geologa Dragutina Gorjanovića Krambergera. Nalazište je zaštićeno kao prvi paleontološki spomenik prirode u Hrvatskoj – ističe ravnateljica.
Osamdeset posto posjetitelja su učenici jer većina škola odrađuje terensku nastavu u Krapini. Program je prilagođen svim uzrastima. Posjetitelji se u prosjeku vraćaju tri puta, a bilježi se i porast stranih gostiju jer je Krapina prvi grad nakon graničnog prijelaza Macelj.
– U planu je izdavanje opširnog kataloga stalnog postava, dječji audiovodič i online rezervacija posjeta. Tu je i projekt pretpovijesnog parka krapinskih neandertalaca koji bi uključivao uređenje Kneippove zgrade podno nalazišta, u kojoj su planirani svi dodatni sadržaji koji bi doprinijeli razvoju kulturno-turističke destinacije, od prostora za povremene izložbe, radionice, igraonice, knjižnice i infopunkta za cijelo Hrvatsko zagorje do multimedijalne dvorane, suvenirnice, restorana i kafića – najavljuje ravnateljica.
>> Pračovjek postavljen unatoč svađama