Na sastanku Europskog vijeća na kojem je prvi put i hrvatski premijer Tihomir Orešković, dvije glavne teme su izlazak Ujedinjenog kraljevstva iz EU (brexit) te izbjeligčka kriza jer će se na njima testirati testirati europska solidarnost.
Magazin Politico sastavio je mrežu političkih interesa o tim dvjema temama ovisno o političarima koji na Vijeću predstavljaju svoje zemlje te o snazi njihova utjecaja. Grafički prikaz je na ovom linku.
Kad je riječ o brexitu, najveću moć ima britanski premijer David Cameron. O temi izbjegličke krize zadnju riječ imat će Angela Merkel, koja je ujedno i jedna od najmoćnijih osoba.
No, osim ove dvije presudne teme, Europska unija podijeljena je i oko drugih tema. Oko grčke krize i krize monete eura talijanski premijer Matteo Renzi smjestio se u središte odlučivanja zahvaljujući geografskom položaju i ekonomskoj snazi Italije. Njemu je suprotan francuski predsjednik François Hollande, koji će oko pitanja brexita govoriti tek u 11. satu rasprave, a kada se radi o migrantima, daleko je od toga.
Hrvatski premijer Tihomir Orešković stavljen je na samo dno ljestvice o utjecaju kada se radi o pitanjima izlaska Ujedinjenog Kraljevstva iz EU-a. Po pitanju migranata, Politico je Hrvatsku svrstao među zemlje koje su dobile moralnu potporu i simpatije u borbi sa navalom izbjeglica zajedno sa Švedskom, Austrijom, Slovenijom i Maltom.
Grčki premijer Alexis Tsipras je posve marginaliziran i njegova je pozicija najmanje zanimljiva na Europskome vijeću, smatraju u Politicu.
Sto je pisac htio reci?