– Ne treba širiti paniku – umiruje hrvatski stručnjak za komarce Enrih Merdić nakon napisa kako se u susjednoj BiH sumnja na pojavu virusa Zapadnog Nila, čiji su prenosnici komarci. Smatra kako su u ovakvim uvjetima moguće viroze.
– Udio komaraca koji prenosi virus Zapadnog Nila u ovo je doba godine relativno mali. Prijenos bolesti obično se događa, u kolovozu i rujnu, dok je u lipnju relativno rano, ali mogućnost nije isključena – kaže on. Napominje, također, kako na području Panonske nizine postoje predispozicije za pojavu virusa, čija je prisutnost potvrđena prije dvije godine.
– Kako bi došlo do prijenosa virusa moraju se stvoriti specifični uvjeti. Rezervoar za viruse su ptice. Komarac treba najprije ubosti zaraženu pticu, a potom čovjeka – kaže.
>> U Hrvatskoj tri nova slučaja zaraze virusom Zapadni Nil
Duljina leta jednog komarca je 100 do 300 metara. Duljina leta ptice je i na stotine kilometara tako da zaražena ptica prenosi virus u svom tijelu/krvi na veće udaljenosti. Komarac (lokalni) postane prenositelj virusa upijajući krv zaražene ptice te jeje naknadnim ubodima prenosi na drugu pticu, životinju ili čovjeka. . . . . . . . . . . . Zaražene ptice često umiru te je pojava mrtvih ptica znak moguće zaraze. . . . . . . . . .. . . . Virus zapadnog nila je primijećen u Italiji i Austriju još 'davno' oko 2005. ili tu negdje. Kod nas se o svemu šutjelo unatoč nekim nenadanim smrti zbog neobjašnjivog meningitisa. Kod nas se o tom problemu počelo pričati kada je zaraza kod ljudi primijećena u Srbiji. ?? Zaraza je kao preskočila Hrvatsku?? . . . . . . . . . . . . .. Radi se o nepravovremenoj reakciji odgovornih za hrvatsko zdravstvo. Prije svega na informiranju građana i preventivi kako se komarci ne bi legli u našoj okućnici itd. U malo vode koji ostane u konzervi od paštete nakon kiše mogu se izleći čak i 100 komaraca.