Od 1. srpnja država će početi isplaćivati više roditeljske naknade i, umjesto sadašnjih 2660 kuna, one će iznositi najviše 4000 kuna, potvrdila nam je Nada Murganić, ministrica demografije, obitelji, mladih i socijalne politike.
Neoporezivo nezaposlenima
Odmah po donošenju proračuna za 2017. godinu, kojim je za ovaj resor i provođenje prvih demografskih mjera predviđeno dodatnih 158 milijuna kuna, kreće se s procedurom izmjena i dopuna Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama koje će biti gotove u prvim mjesecima sljedeće godine, a na snagu stupiti 1. srpnja.
– Koliki će točno iznos biti, vidjet ćemo u konačnim izračunima, možda to bude 3900 ili 3950 kuna, ne mogu u ovom trenutku precizno reći, međutim ta će naknada iznositi maksimalno 4000 kuna. Jednako će iznositi za sve, i za roditelje kojima je plaća manja od 4000 kuna i za one kojima je veća, dakle jedinstven iznos isplaćivat će se na ime roditeljske naknade bez obzira na visinu plaće – objasnila je ministrica Murganić.
Nije riječ, dakle, o neograničenom delimitiranju koje bi jamčilo roditeljsku naknadu u punom iznosu plaće za drugih šest mjeseci života djeteta. Tako će onima s primanjima većima od 4000 kuna naknade biti manja od plaće, a onima s manjim plaćama naknada bi, prema tumačenju ministrice, bila veća od plaće.
Povećat će se i iznos rodiljske i roditeljske naknade za nezaposlene roditelje pa će tako, umjesto 1660 kuna, oni od 1. srpnja primati 2328 kuna svih dvanaest mjeseci, naglašava ministrica. Ta je naknada neoporeziva.
Računica SDP-a
HZZO u 2015. godini bilježi 23.941 slučaj u kojima su žene koristile rodiljski dopust (do šest mjeseci starosti djeteta) te 28.053 slučaja u kojima su žene koristile roditeljski dopust (drugih šest mjeseci). Istovremeno su očevi rodiljski dopust koristili samo u 133 slučaja, a roditeljski u 1375 slučajeva, što potvrđuje da s djetetom do godine dana starosti u velikoj većini ostaju majke.
Izdaci HZZO-a za rodiljske naknade u prvih šest mjeseci 2016. godine iznosili su 413,595.939 kuna, a pritom je zabilježeno smanjenje u odnosu na isto razdoblje prethodne godine kada su oni iznosili 440,166.582 kuna. Visina naknade za obvezni rodiljski dopust isplaćuje se u visini 100% plaće korisnice rodiljskog dopusta. Ti su podaci svjedočili o smanjenom broju novorođene djece u RH.
– Naš je predizborni program bio delimitiranje roditeljskih naknada do 5000 kuna jer su procjene za to bile realne, trebalo je 350 milijuna kuna. HDZ je obećavao potpuno delimitiranje naknada. Međutim, kad smo prije godinu dana računali, za potpuno delimitiranje tada je trebalo 1,3 milijarde kuna i to nije bilo realno. Ovo je realno jer ide samo pola godine. O daljem punjenju proračuna ovisi dalje delimitiranje, no naknade idu iz HZZO-a koji je izašao iz riznice pa to treba riješiti – podsjeća Milanka Opačić.
>> Predstavljene smjernice proračuna: Tko su dobitnici, a tko gubitnici?
Dajte ljudima perspektivu. Prvenstveno posao i pravnu, odnosno uredjenu drzavu, a ne ovu dzunglu. Ovih 1000 kuna mjesecno vise ne znaci nista. Oni koji zele dijete ti ce ga imati i bez tih 1000 kuna.